Uçucu Yağlar

Uçucu yağ, bazı bitkilerin çiçek, yaprak, kabuk, dal veya meyve gibi çeşitli organlarından çıkarılan, keskin kokulu, yağsı ve uçucu karışımlara denir. Açıkta bırakıldıklarında oda sıcaklığında bile kolayca buharlaşabilen uçucu yağ karışımlarına güzel kokularından ve parfüm yapımında kullanılmalarından ötürü esans da denilir. Gül ve nane yağları gibi elde edildikleri bitkilerin adıyla anılırlar.

Tabiatta yaşayan 400 bine yakın bitki türünün yalnızca birkaç bininde uçucu yağ bulunmuş ve tammlamnıştır. Yağlı karışımlar çok minik damlacıklar halinde bitkilerin salgı bezlerinde depolanır. Salgı bezlerinin çeperlerinden dışarı sızan damlacıklar bitkinin yüzeyine dağılıp buharlaşarak ha‘aya hoş bir koku yayarlar.

Uçucu yağların bitkilerdeki işlevi kesin olarak bilinmemekle birlikte, çiçekteki yağların hoş kokuların böcekleri çekerek tozlaşmaya yardımcı olduğu, yaprak, odun ve köklerdeki yağların ise asalak böcekleri ve bazı hayvanları kaçırarak bitkileri koruduğu sanılmaktadır. Bir ağacın gövdesi yaralandığında sızan uçucu yağla karışık reçineler yaranın Ustünü kapayarak hem besi suyu kaybını önler hem de bitkiyi asalaklara ve hastalık yapıcı mikroorganizmalara karşı korur.

Bu uçucu yağlar tedavi edici özellikleri yanı sıra, aromaterapi etkileri ile de kullanılmaktadır. Bade Natural ürünlerinde sentetik esanslar bulunmaz. Sadece uçucu yağlar kullanılır.

Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN