Tıkanan Gözenekler Nasıl Temizlenir?

Büyük ihtimalle genişleyen gözeneklerin ardından hepimiz aynı soruyu soruyoruz, Tıkanan Gözenekler Nasıl Temizlenir? Çünkü gözeneklerin genişleyerek gözle seçilir hale gelmesinin ardından tıkanması kaçınılmaz oluyor. Gözeneklerimizi, derinin altındaki canlı tabakaya açılan geçitler olarak tanımlayabiliriz basitçe. Haliyle bu geçitlerin tıkanması, birçok cilt problemini de beraberinde getirecektir.

Ortalama bir yetişkinde, yılda yaklaşık 25 kez üst deri kendisini yenilemek için kuruyup dökülmeye başlar. Bu deri parçalarının tamamının dökülmediği durumlarda, gözenekleri tıkama ihtimali artar. Bunun üzerinde bir de cildi yeterince temizlememek, uzun süre makyajla dolaşmak ve gece çıkarmamak, gün içinde yüzümüze işleyen toz ve kir gibi çevresel faktörleri de hesaba kattığımızda gözeneklerin tıkanmaması gibi bir durum neredeyse imkansız oluyor. Haliyle, bu durumda oluşabilecek birçok cilt problemine karşı önlem almak için bu gözenekleri açmak gerekiyor.

Tıkanan Gözenekler Nasıl Açılır?

Bunun için deneyebileceğiniz ilk yöntem, buhar kullanmak. Yalnız şimdiden belirtelim, kendinize zarar vermemeniz için dikkatli olmanız lazım. Buhar, ciltteki gözenekleri ve tıkanmaya neden olan birikimleri yumuşatarak çıkmasına yardımcı olur.

İhtiyacınız olan şeyler, 1 kase sıcak su ve bir adet de temiz havlu.

Nasıl Yapılır?

Uygulamaya başlamadan önce yüzünüzün iyice temizlenmiş, varsa makyaj ve benzeri tabakalardan arındırılmış olması lazım.

  • Ardından 1 kase sıcak suyu bel hizasına gelecek şekilde koyup oturun.
  • Ardından havluyu yüzünüze sarıp kasenin üstüne doğru eğilin; buharın yüz bölgesine geldiğinden emin olun.
  • Yaklaşık 5-10 dakika civarı bu işleme devam edin.
  • Buharın genzinizi ve yüzünü yakmaması için, doğru bir mesafede kasenin üzerine doğru eğilmeniz gerek.
  • Alternatif olarak, buharını kullandığınız suya birkaç damla çay ağacı damlatabilirsiniz. Yağdaki antiseptik bileşenler yüz derisini temizlemeye yardımcı olur.

Bir diğer yöntem ise, ölü hücreleri uzaklaştırmaktır. Bu işlem için peeling, en ideal yoldur. Cildinizi yeniler, gözenekleri açmaya yardımcı olur. Böylece ciltte kalan ölü hücrelerin pul pul dökülmesi ve yeni cildin ortaya çıkması sağlanır.

Son olarak, kil maskesi de tıkanan gözenekleri açmak için iyi bir seçenektir. Kil maskesi, gözeneklerde biriken maddelerin çözünerek gözenek içerisinden çıkarılmasına yardımcı olur ve epey etkili bir yöntemdir.

Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN