Sonbaharda Saç Dökülmesi

Sonbaharda saç dökülmesi, mevsim geçişlerinde cildimizde ve vücudumuzda yaşanan birçok değişiklikten bir tanesi. Isı değişimlerinin yaşandığı bu dönemlerde cildimizde gerçekleşen kuruma, pul pul dökülme gibi hoşumuza gitmeyen değişiklikler gibi, sonbaharda saç dökülmesi gibi can sıkıcı durumlar yaşanabiliyor. Peki bunun mantıklı bir açıklaması var mı? Elbette var. Gelin birlikte anlamaya çalışalım.

Sonbaharda Saç Dökülmesi Neden Artar?

Herkesin sonbaharda saçı daha fazla dökülür gibi bir iddiamız yok elbette. Ancak denk geldiğimiz şikayetler gösteriyor ki, ciddi bir kalabalık bu durumdan şikayetçi. Uzmanların belirttiğine göre günde 100 – 150 tel saç dökülmesi bu mevsimde gayet normal; paniğe kapılmayın. Bu dönemde dökülen saçlar, kışın soğuk havaya adapte olabilmemiz için yeniden çıkıyor ve ilkbaharda da tamamen belirginleşiyor.

Şöyle ki, soğuk havalarda canlı-cansız her şey daralma/küçülme eğilimi gösterir; buna genleşme diyoruz. Sonbaharda da, kafa derisi altında, içerisinde damar ve sinirlerin yer aldığı “saç soğanı” adı verilen kısım daralıyor. Bu nedenle de saç dökülmesi gerçekleşiyor. Bu dönemde de, yine hindistan cevizi yağı ya da bildiğiniz başka bir saç maskesi ile saçlarınıza bakım yaparak beslenmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Sonbaharda Saç Dökülmesi Dışında Neler Dökülmeye Sebep Olabilir?

Yukarıda normal olarak kabul edilen saç dökülmelerinin dışında, farklı nedenlerle de saçlarınız dökülebilir ve hatta bu dökülmelerin bazıları sağlığınız için ciddi problemlerin habercisi olabilir. Peki, başka neler saç dökülmesine neden oluyor?

  • Ağır diyetler saç dökülmesinde sebep olabilir,
  • Bazı ilaçlar saç dökülmesine sebep olabilir.
  • Androgenetik Saç Dökülmesi adı verilen durum, tepe noktasının açılmasıyla başlayarak saçların dökülmesine sebep olabilir.
  • Halk arasında saçkıran olarak bilinen rahatsızlık, saç dökülmesine sebep olabilir.
Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN