Sonbaharda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Sonbaharda cilt bakımı nasıl olmalı, nelere dikkat edilmeli, hepimizin üzerinde düşünmesi gereken bir konu. Zira, Sonbahar bir geçiş dönemi ve hem cildimiz hem de genel olarak metabolizmamız üzerinde etkileri mevcut. Sıcak bir dönemden daha soğuk bir döneme geçişle beraber, sonbaharda cilt bakımı ve cilt sağlımız konularına ayrıca özen göstermek gerekebiliyor.

Sonbaharda Cilt Bakımı

Sonbaharda özellikle cilt temizliğine her zamankinden fazla özen göstermek gerekli. Bu dönemde cildimiz sürekli ısı değişimlerine maruz kalır ve aslında bu değişimi cildimiz gözeneklerde hava alıp verirken tolore edebilir. Yani ısı değişimleri, cildimiz hava aldığı sürece üstesinden gelinebilecek bir durum. Bu nedenle cildimiz temiz, gözeneklerimiz açık olmalı ki cildimiz hava alsın. Aksi halde kuruluk, pul pul dökülme gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. En iyisi, cilt tipinize uygun bir temizleyici seçmek ve düzenli olarak kullanmak olacaktır.

Tabii, sonbaharda cilt bakımı sadece cildi temizlemekle olmuyor. Özellikle cildin kurumaya müsait olduğu sonbahar-kış ve geçiş dönemlerinde mutlaka cildimize ihtiyacı olan nemi vermemiz gerekir; hem içeriden, hem de dışarıdan. Bu da, her zaman olduğu gibi sonbaharda da cildimizi nemlendirmek anlamına geliyor. Cildinize uygun bir nemlendirici ile dışarıdan ve her gün yeterli miktarda su tüketerek içeriden cildinizi nemlendirmeniz gerekli.

Son olarak, beslenme şeklimizin aslında sadece sonbaharda değil, her dönemde cilt sağlığı için önemli olduğunu daha önceki birçok yazımızda belirtmiştik. Cildin kendisini yenilemesine yardımcı olacak protein, vitamin ve mineralleri göz ardı etmemek gerekli.

Tüm bunların yanı sıra, sonbaharın verdiği hüzün ve melankoli hissinin de cildimiz üzerinde etkisi olacağı aşikar. Sonbaharın sizi üzmesine izin vermeyin; her mevsimin kendi has bir lezzeti var 😉

“Sonbaharda şiir yazılmaz; çünkü sonbahar kendisi bir şiirdir.”

Yukarıda yazdıklarımıza ek olarak, farklı hava şartları ile karşılaştığında dengesi bozulan cildimizi sakinleştirmemize ve aynı zamanda besleyip bakım yapmamıza yardımcı olacak doğal yağlar mevcut. Kısa kısa onlara da değinelim isterseniz.

Sonbaharda Cilt Bakımı İçin Doğal Yağlar Kullanın

Argan yağı, cilt tarafından kolayca emilebilen, yumuşatıcı ve yatıştırıcı etkisi olan doğal yağlardan birisidir. Cildi yıpratan serbest radikallere karşı cildin bariyer fonksiyonunun güçlenmesinde rol alır.

Hindistan Cevizi Yağı, düşük kalitedeki nemlendiricilere alternatif olarak tercih etmenizi önerdiğimiz harika bir yağ. Düşük kaliteli nemlendiriciler cildinize bir miktar su verse de, buharlaşan suyun ardından daha fazla kuruluk kaçınılmaz olacaktır.

1 Yorum

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN