Sonbahar İçin Bakım Önerileri

Sonbaharın bir geçiş dönemi olduğunu ve sonbahara girerken cildin ve özellikle saçların yorulmuş, yıpranmış olabileceğinden bahsetmiştik. Sonbahar süresince cildimiz dinlenecek, kendini toparlayacak ve kışa hazır olacak zamanı bulur. Elbette bu demek değil ki sonbaharda cildimiz bakıma gerek duymaz; her dönem olduğu gibi bu dönemde de cildin öncelikli ihtiyaçlarından birisi nem. Burada dikkat etmeniz gereken şey, yazın kullandığınız nemlendiricinin sonbahar ve kış soğuğunda cildiniz için yeterli olmayabilir. İyi nemlendirilmeyen cilt ise,özellikle bu geçiş döneminde fazlasıyla kurur, yıpranır, pul pul dökülmeler yaşanabilir.

Bu geçiş döneminde gözlemlenen değişiklikler sadece cilt için geçerli değil; saçlar, cilt, genel olarak tüm metabolizma değişiklik gösterebiliyor. Gelin, bu dönemde vücudumuzun ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğimizi inceleyelim.

İyi Bir Uyku Şart

Yaklaşık 6 – 8 saat arasında bir uyku, cilt için gerekli istirahati sağlayacaktır. Uykusuzluk, cildin gün içerisinde maruz kaldığı yıpratıcı dış etkenlere karşı gereken direncin ve onarımın sağlanmasını önleyecektir.

Nemlendiriciye Dikkat!

Değişen mevsime göre siz de başka bir nemlendirici kullanmalısınız. Sonbahar ve kış döneminde mesela, cildi kurumaya karşı daha iyi koruyacak, bariyer görevi gören bir nemlendiriciye ihtiyacınız olur. Bu dönemlerde kullanabileceğiniz nemlendiriciler cildinize bariyer olacağı gibi aynı zamanda nem kaybını da önleyecektir. Şayet doğal cilt bakımı konusunda ısrarcıysanız -ki en doğrusunu yapıyorsunuz – o zaman sonbahar ve kış boyunca sizin için nefis bir nemlendirici önerebiliriz: Hindistan Cevizi Yağı. Hindistan cevizi yağı, cildinizdeki kuru bölgeleri kaplayarak nemlendirir, besler ve aynı zamanda bariyer görevi görür.

Yazın İzlerini Arındırın

Yaz boyunca ciltte oluşan lekeleri, çilleri ve mikro kırışıklıkları gidermek için harika bir dönem. Cildi yenileyecek peeling, vücut scrub gibi ölü deriyi uzaklaştıran ürünler yardımıyla cildinizin nefes almasına yardımcı olun.  Bunlara ilaveten, cilt yenileyici özelliğiyle beraber birçok vitamini barındıran doğal yüz serumu da kışa hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Beslenme

Sonbahar, yazdan sonra daha az enerji harcayacağımız, biraz daha sakin bir dönem aslında yaza kıyasla. Bu dönemde, günlük rutininize uygun bir beslenme ve buna ek bir egzersiz programı uygulayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi beslenme ve genel beden sağlığının cilt üzerinde de etkileri mevcut.

Saçları Unutmayın

Yaz boyunca nemli hava, güneş, havuz veya deniz suyu gibi birçok güçlü dış etken nedeniyle saçlar yıpranır, kurur, sağlığını kaybetmeye başlar. Yaz sonrasında saçlarınızı yeniden canlandırmak, beslemek ve eski haline kavuşmasını sağlamak için ideal bir dönemdir sonbahar. Özellikle hindistan cevizi yağı maskesi yaparak veya argan yağı sürerek saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.

Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN