Sık Yapılan 10 Cilt Bakım Hatası

Daha bakımlı, daha pürüzsüz, daha aydınlık bir cilde sahip olmak, şüphesiz ki hepimizin arzusu. Ancak, bu isteğimizin gerçekleşmesini bazen bilmeden engelleyen de yine bizler olabiliyoruz. Biz de, sık yapılan hataları derleyerek sizlere zararlarını ve doğru yöntemlerini anlattık.

1) Cilt Temizleme Mendillerini Yeterli Bulmak

Temizleme mendilleri, cildi tamamen temizleyip arındırmada maalesef yetersiz kalıyor. Tek başına mendil kullandığınızda, cildinizde makyaj kalıntıları olacaktır ve bunlar gözenekleri tıkayarak cildinizin hava almasını engelleyecektir. Ardından ciltte bakteri oluşumu artacak, bu da hızla sivilce oluşumunu tetikleyecektir.

Doğru Yöntem:

Cilt tipinize uygun bir temizleyici kullanmak ve yüzünüzün muhakkak su ile temas etmesi gerekli.

2) Her Gün Ya Da Aynı Gün İçinde Birden Fazla Peeling Yapmak

Ciltteki ölü deriyi atmak ve ölü hücreleri uzaklaştırmak için, elbette peeling iyi bir çözüm. Ne var ki, peelingi fazla yapmanın da ciddi zararları mevcut. Fazla peeling yapmak, cildin doğal koruyucu tabakasını ortadan kaldırarak cilt yapısının bozulmasına neden olur.

Doğru Yöntem:

Cildinizi fazla yıpratmayacak ürünler kullanmanızda fayda var. Haftada 2 kez peeling yaparak, cildinizi arındırıp ölü derilerden uzaklaştırabilirsiniz.

3) Bacakları Tıraş Ederken Tıraş Kremi Kullanmamak

Tıraş kremi yerine vücut şampuanı ya da sabun kullanmak da, sık yapılan yanlışlardan bir tanesi. Bu ürünlerin nemlendirici yapıları, tıraş için yeterli oranlarda değildir. Bu da, tıraş esnasında cildinizin tahriş olması, kuruması ve pul pul dökülmesi anlamına gelir.

Doğru Yöntem:

Kadınlar için mevcut tıraş kremleri ya da jelleri kullanmak en doğru seçim. Böylece, hem nemli hem de pürüzsüz bir sonuç elde edersiniz. Çok zorda kalırsanız, sabun ya da vücut şampuanı yerine saç kreminizi tercih edebilirsiniz.

4) Makyaj Bazı Emilmeden Fondöten Sürmek

Makyaj bazı olarak kullandığınız ürünleri cildinize tam olarak yedirmeden fondöten sürerseniz, fondöteniniz incelecek ve kapatıcı özelliği azalacaktır.

Doğru Yöntem:

Makyajdan önce uygulanan ürünün cilt için emilme süresi yaklaşık 1 dakikadır. Çok aceleniz varsa ve hemen makyaja geçmeniz gerekiyorsa, bir peçete yardımıyla cildinizin üzerindeki fazlalığı alabilirsiniz.

5) Başkasına Faydalı Olan Ürünün Size de Faydalı Olacağını Düşünmek

Her ürün, her cilt için faydalı değildir. İçindeki bileşenlere göre farklılık gösterebilir.

Doğru Yöntem:

Bir cilt bakım ürünü kullanmadan önce, içeriği araştırılmalı ve mutlaka cilt tipinize uygun bir ürün seçmelisiniz.

6) Her “Organik Ürün” Yazan Ürünü Kullanmak

Organik ve doğal ürünlere ilgi giderek artıyor. Haliyle, piyasadaki birçok ürün de, satılma kaygısıyla “organikmiş gibi” siz tüketicilere sunuluyor. Bu ürünler cildinizde hiç umulmadık problemlere yol açabilir.

Doğru Yöntem:

Organik ürün almak istiyorsanız, organik sertifikalı ürün olmasına dikkat edin. Ayrıca, şunu belirtmemizde de fayda var; Organik Ürün ve Doğal Ürün, birbirinden teknik olarak farklı ürünlerdir. Organik ürünler, hammaddesi organik şartlarda yetiştirilmiş, hatta yetiştirilme aşamasında yoldan uzak, egzoz gazı ile temas etmeyecek bölgelerde bulunmuş ve nakledilirken de organik şartları korunarak nakledilmiş ürünlerdir.

7) Cilt Bakım Ürünlerini Düzenli Olarak Değiştirmek

Belli aralıklarla cilt bakım ürünlerinizi değiştirmek istiyor ya da bu değişikliğin gerekli olduğunu okuyor olabilirsiniz. Ancak cildinizin bu tip deneme yanılma yöntemleriyle ne kadar yıpranabileceğini unutmayın.

Doğru Yöntem:

Cilt bakım ürünlerinizi dönemsel olarak, ihtiyaçlarınız doğrultusunda ve iyi araştırarak değiştirmek en doğrusu.

8) Temizleme Bandının Siyah Noktalar İçin Yeterli Olduğunu Düşünmek

Temizleme bantları da, şüphesiz faydalı ürünler. Ancak, yüzeysel kirleri temizledikleri için gözenekleriniz hala siyah noktalarla kapalı olacaktır.

Doğru Yöntem:

Hızlı bir çözüm olarak temizleme bantları kullanmak yerine, cildinizi derinlemesine temizleyecek ürünler, özellikle maskeler tercih edebilirsiniz. Cildinizi temizledikten sonra, gözenekleri sıkılaştıracak bir tonik de kullanmayı ihmal etmeyin.

9) Sivilceleri Sıkmak

Dermatoloji alanındaki tüm uzmanların dediği gibi, sivilcelerinizi sıkmak cildiniz için ileri dönük ciddi sorunlara neden olabilir. Çünkü sivilceyi sıktığınızda, gözeneklerinizi tıkayan kısmı dışarı çıkar, ancak büyük kısmı derinizin altında kalır.

Doğru Yöntem:

Bir uzmana danışmak ve tamamen sivilcelerin dikkate alındığı ürünlerden ve hizmetlerden yararlanmak en doğru hareket olur.

10) Makyaj Fırçanızı Sizden Başkası Kullanmadığı İçin Sık Temizlememek

Belli bir süre yıkanmayan makyaj fırçaları, gerçek birer bakteri yuvası haline gelir. Bu bakteriler, cildinizdeki gözeneklere yerleşerek ciddi cilt problemlerine neden olur.

Doğru Yöntem:

Fırçalarınızı, haftada bir kez temizleyici bir şampuanla yıkayın. Özel olarak üretilmiş antibakteriyel fırça temizleyicileri de iyi bir çözüm olabilir.

Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN