Shea Yağı ve Doğal Cilt Bakımında Kullanımı

Doğal cilt bakımında saf yağların ayrı bir yeri olduğuna, daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Farklı cilt problemlerine ve ihtiyaçlara cevap veren saf yağlardan bir tanesi de shea yağı.

Shea Yağı Nedir?

Afrika’da yetişen shea ağacının fındıklarının ezilmesiyle elde edilen, hafif kirli beyaz renkli, “neredeyse” katı kıvamdaki yağdır. Daha çok tere yağı kıvamında da diyebiliz; tıpkı Hindistan cevizi yağında olduğu gibi.

Afrika’da Burkina Faso ve Gana ülkelerinde, kadınlar ve çocuklar tarafından toplanan ve ardından işlenen shea meyvesi, kurutulup öğütüldükten sonra macun kıvamındaki yağ halini alır.

Afrikalı şifacılar, çok eski zamanlardan beri shea yağını şifa için kullanır. Bununla beraber, çikolata endüstrisinde tam tadını vermese de kakao yağı yerine de kullanılabiliyor. Doğal cilt bakımı kapsamında bakarsak, nemlendirici, merhem, losyon şeklinde kullanılabilmektedir.

Soğuk ve serin ortamda katı formda olduğu için, hindistan cevizi yağına benzer. Zaten koku olarak da hindistan cevizi yağını andırıyor diyebiliriz. Katı kıvamda olması, kullanım için zorlaştırıcı bir detay değil, çünkü vücut sıcaklığında hemen eriyen ve cilt tarafından kolayca emilebilen bir yapısı mevcut.

Shea Yağı Ne İçin Kullanılır?

Genel olarak shea yağı, tüm cilt tipleri için kullanılabilir olsa da, özellikle hassas ve kuru ciltler için öncelikli tercih nedeni olmalı. Cildin nem dengesini korumaya yardımcı olmakla beraber, güneşin zararlı ışınları için de koruyucu özelliği vardır. SPF değerleri 3 – 6 arasında değişmektedir.

Hassas ciltler için uygun olması nedeniyle, bebeklerde de rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle, bebeklerin altına sürdüğünüzde ciltteki nemin bez tarafından emilerek hassas teninin tahriş olmasını önler; bebeğinizin cildini rahatlatır. Devam etmek olan bir isilik durumu varsa, onu da geçirebilir. Unutmamanızda fayda var ki, bebeğinizin cildi için katkısız, doğal yağlar kullanmanız son derece önemli.

Shea Yağının Faydaları Nelerdir?

– Shea yağı, A, D, E, F vitaminleri içerir,
– Antioksidan özelliğe sahiptir,
– Yüz ve vücut için kullanılabilir olmasıyla beraber, başka yağlarla karıştırarak yeni kremler de yapabilirsiniz,
– Kolajen üretimini destekler,
– Göz alt torbalarında etkilidir,
– Kuru ciltleri yumuşatarak pürüzsüz bir görünüm kazandırır,
– Cildin elastikiyetini destekler,
– Lekelerde etkilidir,
– Kuruluktan kaynaklı kaşıntıları azaltır,
– Egzama, akne, sedef gibi cilt hastalıklarının etkilerini azaltır,
– Cilt için koruyucu bir tabakadır,
– Hem sıcağa, hem de soğuğa karşı cildi koruyucu özelliği vardır,
– Dudaklarınız için harika bir nemlendiricidir,
– Tahrişler için kullanılabilir, tıraş sonrasında erkekler yüzlerini nemlendirebilir,
– Sinek – böcek sokmalarını iyileştirmeye yardımcıdır,
– Tırnakları ve tırnak derisini besler,
– Saç diplerini, gözenekleri tıkamadan nemlendirir,
– Kırılan saçları güçlendirir,
– Fazla işlem görmüş saçları tamir eder,
– Kas yorgunluğuna iyi gelir,
– British Journal of Clinical Pharmacology’nin araştırmasına göre, bilinen burun damlalarından çok daha iyi bir burun tıkanıklığı açıcıdır.

Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN