Selülit Nedir, Neden Olur, Nasıl Azaltılır?

Malum, yavaş yavaş yaz mevsimine doğru ilerliyoruz. Birçoğumuz gibi, yaz denince ilk akla gelen şeylerden biri de tatil; deniz, kum, güneş. Tabii bunlar paralel olarak da mayo, bikini, fazla kilolar, selülit gibi problemleri de hatırlıyoruz. Bu yazımızda selülit nedir, selülit neden olur, selülit nasıl azaltılır gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Selülit, derinin altında düzensiz ve yoğun miktarda biriken yağın özellikle bacak, kalça ve kol bölgesinde toparlanarak görüntü bozukluğuna neden olan bir dolaşım problemidir.

Selülit Neden Olur?

Vücudunuzda selülit varsa, o bölgede kan dolaşımı yavaşlamış demektir. Şöyle ki, kan dolaşımı yavaşlayan bölgede doku sıvısı birikir ve deri altında kesecikler oluşur. Bu keseciklerin etrafında zamanla yağ dokusu artar ve bu yağ dokusunun düzensiz yerleşimi ile portakal kabuğu görünümünde bölgeler oluşur; yani selülitli bölge.

Genel olarak selülitleri üç başlık altında inceleyebiliriz:

Birinci derece selülitler, dışarıdan gözükmese de elle sıkıldığında portakal kabuğu görünümü oluşur,

İkinci derece selülit, dışarıdan bakıldığında biraz gözle görülebilir.

Üçüncü derece selülitler ise dışarıdan bakıldığında gözle rahatça görülür ve zaman zaman ağrıya sebep olabilir.

Fizyolojik özellikler, genetik yatkınlık ya da düzensiz yaşam şekli gibi detaylar, selülit oluşumunda etkilidir diyebiliriz.

Aşırı karbonhidrat ve yağ tüketimi, yeterli miktarda su tüketmemek, hareketsiz hayat, stres, topuklu ayakkabı, dar kıyafetler, alkol ve sigara alışkanlıkları gibi unsurları düzensiz yaşam şekline örnek verebiliriz. Dolaşım bozukluğu, hormonal düzensizlikler, fazla östrojen ve sindirim bozukluklarını da fizyolojik özellikler olarak sıralayabiliriz.

Selülit Nasıl Azaltılır?

Yukarıda saydığımız nedenlerden, en azından şahsi çabamızla müdahale edebildiklerimize dikkat edersek, selülitle mücadelede daha başarılı sonuçlar elde edebiliriz.

 • Yağ, karbonhidrat, protein dengesini beslenme rutinimizde dengeli şekilde dağıtmalıyız,
 • Günde ortalama 2,5 litre su içmeliyiz,
 • Tuz tüketimini minimuma indirmeliyiz,
 • Alkol ve sigara alışkanlığımız varsa bırakmalı; en kötü ihtimalle azaltmalıyız,
 • Gazlı içecekler ve kafein içeriği yüksek içecekler tüketmemekte fayda var,
 • Dar kıyafetler ve topuklu ayakkabıları daimi olarak kullanmamalıyız.

Selülit tedavisi amacıyla mezoterapi, lpg, masaj, avt, lazer lipoliz, ozon tedavisi gibi yöntemler uygulanabilir. Ancak bu yöntemler, der, altında biriken yağ dokusunu parçalamaya yönelik uygulamalardır ve doğru uygulanmadığında kalıcı şekil bozukluklarına sebep olabilir.

Bu nedenle, daima doğal cilt bakımı çözümlerinden yana olduğumuz için, yine sizlere doğal bir çözüm önereceğiz.

Çok yakında “Bade Natural Selülit Önleyici Set” i sizlere tanıtacağız. Düzenli kullanımda, 30 gün gibi kısa bir sürede (tabii günlük yaşam rutininize de dikkat etmek kaydıyla) selülitlerinizden kurtulabilir, bikini sezonuna hazırlanabilirsiniz.

2 Yorum
 1. Merhaba BADE NATURAL 🙂 Sizi ve ürünlerinizi severek ilgiyle takip ediyorum.Numune ürünlerinizden yararlanmak VE deneyimlemek istiyorum.Ürünlerinizi deneyerek instagram sayfam ve blogumda yorumlayarak, çevremde tanıtmak isterim. İyi çalışmalar diliyorum,teşekkürler:)
  instagram.com/kedili.kizin.blogu/?hl=tr
  kedilikizindunyasi.blogspot.com.tr/

 2. Merhaba Pelin,

  Güzel yorumların için çok teşekkür ederiz 🙂 Ara ara Blogger arkadaşlarımıza ürün gönderiyoruz. Seni de listemize almaktan keyif duyarız.

  Ayrıca başka bir Blogger etkinliği hazırlığı içindeyiz, yakında duyuracağız 🙂 Takipte kal

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN