Paçuli Yağı (Pogostemon Cablin) Nedir? Faydaları ve Kullanımı

Paçuli yağı, diğer adıyla Pogostemon Cablin, tropik Asya ülkelerinde yetişen Paçuli bitkisinden elde edilen bir yağdır.

Paçuli bitkisi, Koyu yeşil yapraklara sahip olan ve sapları hemen hemen 1 metreye kadar ulaşabilen bir bitkidir. Yağı ise Paçuli bitkisinin su buharı distilasyonu ile elde edilir.

Paçuli Bitkisi

Paçuli Uçucu Yağı Ne İşe Yarar?

Paçuli yağının cilt bakımından ,saç bakımına ve ev bakımına kadar birçok faydası bulunmakta olup, binlerce yıldır kullanılmaktadır. Ayrıca rahatlatıcı etki sağlayarak uykuyu düzenler. Eğer uyku sorunu yaşıyorsanız bir başka uyku düzenleyici olan lavanta Uçucu Yağımızı inceleyebilir ve merak ettiklerinize göz atabilirsiniz.

Paçuli Yağı Cilt ve Saç Bakımına Faydaları Nelerdir?

Paçuli yağı cildinizi nemlendirirken aynı zamanda akne ve leke karşıtı da bakım yapar. Bu sayede çift yönlü olarak bakımınızı yapmış olursunuz. Tüm bunlara ek olarak yaşlanma karşıtı etkisi sayesinde ciltteki kırışıklıklarınızı önlemeye yardımcı olur. Tüm cilt tiplerine uygun olduğu için fayda görmek isteyen herkes kullanabilir. Günlük cilt bakımında kullanmanız halinde ise cildinizi yeniler ve canlandırır. Saç bakımında da en büyük yardımcınız olacak olan Paçuli Uçucu Yağı saçınızdaki dökülmelerin azalmasına yardımcı olurken, saçlarını nemlendirir ve kuruluğunu azaltır. Dilerseniz şampuanınıza veya saç kreminize damlatabilirsiniz.

Paçuli Uçucu Yağı ile Vücut ve Ev Bakımında Faydaları nelerdir?

Son günlerde yaşanılan virüs sebebi ile artık hepimiz evlerimizde ve işyerlerimizde kişisel hijyen ve temizliğimize daha fazla düşkün olduk. Tüm bunların sonucunda da en büyük yardımcılarımızdan birisi aromerapik yağlar oldu. Özellikle paçuli yağı yanımızdan ayırmayacağımız bir dezenfektan olacaktır. Ferahlatıcı kokusu ve antiseptik özelliği sayesinde çantamızda sürekli bulundurabilir. Ev spreylerimize ekleyebiliriz. Aynı zamanda doğal bir sinek kovucu olarak bilinmektedir.

Vücut bakımında ise masaj yağı olarak sabit bir yağ ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

Paçuli Uçucu Yağı Nasıl Kullanılır?

50 ml baz yağ içerisine 5-10 damla damlatarak günlük bakım rutinine ekleyebilirsin.
Ev ortamında difüzör veya buhurdanlığa 3-4 damla damlatarak kullanabilirsin. Koklama suyuna ekleyebilirsin.

Banyo suyuna karıştırabilirsin. Vücut bakımında ise bakım ürünlerine ekleyebilir veya bir baz yağ ile karıştırarak masaj yağı hazırlayabilirsin.

Şampuanına veya saç bakım ürünlerinin içerisine 3-4 damla ekleyerek duş öncesinde maske olarak kullanabilirsin.

İPUCU:  Bitkilerin en keskin yerinden elde edilen Paçuli yağı kesinlikle tek başına kullanılmamalı ,mutlaka sabit bir yağ ile karıştırılmalıdır.

Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN