Mükemmel Bir Cilt Hayal Değil!

Hepimiz biliyoruz ki, hiç kimse kusursuz değildir. Ancak hepimizin bir “Harika”, “Mükemmel” anlayışı mevcut. Mükemmel bir cilt için ise, çözümü uzaklarda aramamak gerek. Teorik olarak baktığımızda hepimizin bildiği gibi beslenme, uyku düzeni, sigara ve alkol gibi alışkanlıklar, dış faktörler (makyaj, kimyasal içeren ürünler, hava kirliliği vs) ve belli oranda da genetik özellikler cildimizin kalitesini doğrudan etkileyebiliyor. Bu yazımızda, mükemmel bir cilt için uygulamanız ve hayatınızın bir parçası haline getirebileceğiniz günlük, haftalık ve aylık rutinlerden bahsederek hep o hayalini kurduğunuz cilde sahip olmanıza katkıda bulunmak istedik. Dilerseniz başlayalım!

Mükemmel Bir Cilt İçin Her Yıl

1) Her yıl, cilt sağlığınızın kontrolü için bir dermatoloğa görünün.

2) Cilt taraması yaptırarak, olası bir cilt rahatsızlığına karşı kendinize erken teşhis şansı sunun.

3) Cildiniz için kullanacağınız ne varsa, içeriğini incelemeyi alışkanlık haline getirin. Önemli olan, bir ürünün kime fayda sağladığı değil, sizin cildinize faydalı olup olmayacağıdır.

Mükemmel Bir Cilt İçin Her Ay

1) Cildiniz müsaitse mutlaka iyi bir peeling ile yüzünüzdeki ölü derileri temizleyin.

2) Profesyonel bir cilt uzmanına görünün.

3) Cildinizi yakından inceleyin. Cildinizde daha önce görmediğiniz, ansızın beliren lekeler, kızarıklıklar, benler bir sorunun habercisi olabilir.

Mükemmel Bir Cilt İçin Her Hafta

1) Haftada 1 kez, cildinizin durumuna göre ayrı günlerde olmak şartıyla 2 kez doğal peeling ürünleri ile cildinizin yenilenmesini sağlayın.

2) Hem cilt, hem de beden sağlığınız için spor yapın. Hiçbir şey olmasa bile, en azından yürüyün. Kan dolaşımınız hızlanacak, cildiniz daha sağlıklı, daha dinç ve daha canlı bir forma kavuşacak.

3) Daha önceki paylaşımlarımızda, birçok kişinin aklına gelmeyecek bir faktörden bahsetmiştik: Cep telefonları! Belki yüz binlerce bakteriyi üzerinde barındıran cep telefonları, şüphesiz artık hayatımızın bir parçası oldu. Ancak telefonda konuşurken, cildinize temas ettirmemeye özen gösterin. Sivilce ve siyah nokta oluşumunda ve bakterilerin gözeneklere yerleşmesinde telefonun rolü hayli büyük.

4) Yastık kılıfı, çarşaf ve nevresimlerinizi düzenli olarak değiştirin. Başka bir bakteri kaynağı da nevresim takımları olabilir.

5) Hemen her fırsatta söylediğimiz gibi; makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizleyin. Ayrıca başka birine ait makyaj malzemesini kullanmamaya özen gösterin.

6) Vücut scrub ürünleri kullanarak tüm cildinizi ölü hücrelerden arındırıp, cildinizin nefes almasını sağlayın.

Mükemmel Bir Cilt İçin Her Gün

1) Tüm bedenimizle beraber, cildimiz için de suyun hayati önem taşıdığını unutmayın. Günde 2,5 litre su tüketerek cilt ve beden sağlığınız için önemli bir adımı gerçekleştirmiş olacaksınız.

2) Çok sıcak ya da çok soğuk su, cildinize zarar verecektir. Duş alırken ılık suyu tercih edin.

3) Uyku düzeni, hem cilt için, hem de göz çevresi için önemli bir faktör. Kaliteli ve düzenli bir çekerek cildinizi, bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirmiş olursunuz.

4) Muhtemelen sabahları yüz yıkamak, hepimizin alışkanlığı haline gelmiştir. Bu alışkanlığı akşam yatmadan öncesi için de edinmekte fayda var.

5) Cildin temizlenmesi ve beslenmesi için, günlük bakım rutininizde tonikten asla vazgeçmeyin. Onlarca tonik çeşidi olsa da, elbette biz en doğal toniği kullanmanızı önereceğiz.

6) Nem… nem… nem… Cilt tipiniz ne olursa olsun, cildinizin nemlendirilmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın.

7) Cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumanın çok önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Koruyucu sürmeden güneşe kesinlikle çıkmayın.

8) Gece bakımı, cildiniz için avantajlı sayılabilecek bir zaman dilimi. Geceleri cildimiz güneş, hava kirliliği gibi dış etkenlerden izole durumdadır ve bu durumu fırsata çevirerek cildinize gece boyunca bakım yapacak bir cilt bakım balmı kullanmanın çok faydasını göreceksiniz. Buradan da anlaşıldığı üzere, gece yatmadan önce yüzünüzdeki makyajı mutlaka temizlemelisiniz.

 

Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN