Makyajın Zararları ve Alınacak Önlemler

Makyajın zararları hakkında yazmadan önce şunu belirtmekte fayda var; hayır asla makyaj yapmayın, hiçbir renkli kozmetik ürünü kullanmayın demiyoruz. Neticede birçoğumuz günlük hayatımızda makyaj yapıyoruz ve bu biraz da kişisel tercih meselesi. Zaten bizi ve yazılarımızı yakından takip eden herkes, cilt için nelerin zararlı olduğunu biliyor. Bu yazımızda makyajın zararları ve yanı sıra makyaj yapanların bu zararı nasıl minimuma indirebileceği hakkında bir şeyler karalamak istedik.

Makyajın Zararları Nelerdir?

 1. Cildinizdeki fondöten, dışarıdan gelen egzos dumanı, kirli hava, sigara dumanı, bakteri gibi etkenlerin olumsuz etkilerini cilde hapsetmenize neden olur. Böylece cildiniz hava almadığı gibi, olumsuz etkenlerin ve kirin cildinizde kalması anlamına geliyor.
 2. Makyaj bazı da ciltte kaldığında, tıpkı fondöten gibi benzer olumsuz etkileri yaratır.
 3. Uzun süre dudağınızda kalan ruj, dudağınızın morarmasına, kurumasına, çatlamasına ve solgun gözükmesine neden olur. Ayrıca ağız yoluyla bünyeye karıştığını da belirtmekte yarar var.
 4. Rimel, tüm göz çevresini etkileyen bir ürün ve göz çevresindeki derinin ne kadar hassas olduğunu hatırlatmakta fayda var. Kıl köklerinin tıkanması gibi bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.
 5. Kimyasal madde içeren makyaj ve kişisel bakım ürünleri deri, solunum ya da ağız yoluyla vücudumuza dahil olur ve kana karışır. Hatta bunların arasında en risklisi deri yoluyla emilerek kana karışan maddelerdir diyebiliriz. Çünkü ağız ya da solunum yoluyla vücuda giren maddeler, belli bir oranda da olsa çeşitli filtrelere takılır bedenimizde. Ancak deri yolu ile alınan her madde, doğrudan kana karışmaktadır. Biz bu nedenle her fırsatta doğal cilt bakımı ürünlerinin kullanılması gerektiğini vurguluyoruz.

Makyajın Zararları İçin Nasıl Önlem Almalı?

Makyajın cilde verdiği zararları en aza indirmek için, size dikkat edebileceğiniz birkaç detay yazmak istiyoruz.

 1. Satın almadan önce makyaj malzemelerini muhakkak test edin. Bir ürün, ilk kullanımdan itibaren 72 saat içerisinde alerjik bir reaksiyona neden olmazsa, daha sonra alerji yapma ihtimali oldukça düşüktür; ama hiç alerji yapmaz diyemeyiz.
 2. Geceleri ne kadar yorgun, ne kadar isteksiz olursanız olun, mutlaka makyajınızı temizleyin. Cildin tıkanmasından tutun da, bakteri üremesine kadar birçok problemin önüne geçmiş olursunuz. Cildinizi yatmadan önce temizleyin ve nemlendirin.
 3. Makyajın neden olduğu en yaygın sorun “komedonlardır”. Komedon ismi belki tanıdık gelmemiştir ama ne olduğunu hepimiz biliyoruz; ciltteki siyah, açık noktalar ya da kapalı, beyaz noktalar. Cilt tipinize uygun olmayan ürünler kullandığınızda komedonların önüne geçmek mümkün. Örneğin, çok kuru bir cildiniz varsa daha yağlı ürünler seçebilir, yağlı bir cilde sahipseniz de su bazlı, kolay emilen ürünler seçebilirsiniz.
 4. Makyajdan önce cildinize nemlendirici sürüyorsanız, cildinizin ürünü iyice emmesini bekleyin. Nemlendirici emilmeden makyaja başlamayın.
 5. Bitkisel adı altında satılan her ürüne itimat etmeyin. Genelde alerjik bir cilde sahip olan kadınlar, alternatif olarak bitkisel ürünlere yöneliyor. Ancak ürünün bitkisel olması, alerjik reaksiyona neden olmayacağı anlamına gelmiyor. Bu nedenle, satın alacağınız ürünün içerisinde alerjinizi harekete geçirecek maddeler olup olmadığını kontrol edin.
 6. Cildinizi her zaman temiz tutun; makyaj yapmadığınızda dahi düzenli olarak temizlemeli, gözeneklerin açık kalmasını sağlamalısınız. Temizlenmeyen cilt daha hızlı yaşlanır.
 7. Hiç kimseye makyaj malzemelerinizi kullandırmayın, kimsenin de makyaj malzemelerini yüzünüze sürmeyin. Diş fırçası gibi, makyaj malzemeleri de kişiye özel olmalıdır.
 8. Makyaj yapmaya başlamadan önce ellerinizin temiz olduğuna emin olun.
 9. Makyaj malzemeleri, kullanım talimatlarına göre kullanılmalı. Mesela, kapakları sıkıca kapalı olmalı, araba gibi sıcak ortamlarda bırakılmamalı, son kullanım tarihine dikkat edilmeli gibi…
 10. Ciltteki deri bütünlüğünü bozan bir çizik, yara, sıyrık, egzama gibi bir sorun varsa, bu bölgeyi makyajla kapatmaya çalışmayın. Aksi halde enfeksiyon geçirerek daha ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.
Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN