Kuruyan Cilde Bakım Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi, doğuştan kuru cilt tipini sahip insanlar olduğu gibi, çevresel etkenler (hava, beslenme, yaş v.s.) sonucu cildi kuruyan birçok insan var. Buna bir de içinde bulunduğumuz mevsimsel geçiş dönemini eklersek, cilt kuruluğu ve cildin yıpranması ihtimali daha da artmış oluyor. Peki kuru ciltlere, kuruyan ciltlere nasıl bakım yapmalı?

Kuru Cilt Bakımı

Güneş, deniz suyu, kuru hava, sıcak soba gibi birçok çevresel etkenin yanı sıra, vücuda gerekli olan vitaminlerin eksikliği, sinir sisteminin gerilimi, salgı bezlerinin faaliyetlerindeki değişim gibi faktörler de cilt kuruluğuna sebep olabiliyor. Araştırmalara göre dünya kadın nüfusunun yarısı cilt kuruluğundan şikayet ediyor. Buna çözüm olarak da sık sık yüzlerini yıkıyor, pul pul oluşan deri dökülmelerinin GEÇİCİ olarak önüne geçiyorlar fakat bu durum gerçekten sakıncalı olabilir. Yüzün fazla yıkanması da ciltteki sebum dengesini bozacaktır.

Daha önce Sonbaharda Cilt Bakımı başlıklı yazımızda, cildimizin bu mevsimlerde ısı değişimine maruz kaldığını ve hava alan, temiz, açık gözeneklerin bu ısı değişimini tolore edebildiğini belirtmiştik. Yani her halükarda cilt temizliğine dikkatle yaklaşmak gerekli.

Kuru cilt bakımı için sabahları yapabileceğiniz en uygun şey, badem yağı ile cildinizi nemlendirmek olacaktır. Daha sonra bir temizleme mendili ya da yumuşak bir kağıt havlu ile yağın fazlasını yüzünüzden alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken detay ise, yağı sürmeden önce ellerinizi biraz birbirine sürterek ısıtmaktır. Böylece yağı da daha sıcak bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Yüzü çok yıkamanın ciltteki sebum dengesi için bir tehdit olduğunu yukarıda belirtmiştik. Ama bu demek değil ki, yüzümüzü su ile hiç yıkamamalıyız. Haftada bir kez, yüzünüzü önceden kaynatılıp soğutulmuş su ile yıkayabilirsiniz.

Sabahları yüz temizliğinizi yaptıktan sonra tercih ettiğiniz bir nemlendiriciyi yüzünüze uygulayın. Cildiniz yumuşar, esneklik kazanır ve dış ortama karşı dayanıklılık kazanır. Cildiniz nemlendiriciyi emdikten sonra hala yüzeyde bir tabaka kalmışsa, bu tabakayı yine bir temizleme mendili ya da kağıt havlu ile silebilirsiniz. Ardından, sıcak suda bekletilerek ılık hale getirilmiş bir kaşığın arka yüzeyi ile cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak cildin yağı iyice emmesini sağlayın. Kaşığın sıcak olmadığına emin olun 😉 Bu uygulamayı boyun, göğüs ve alnınız için de yapabilirsiniz.

Akşamları ise cilt bakımının çok daha önemli olduğunu şuradaki yazımızda belirtmiştik. Çünkü cildimiz, geceleri kendini onarmaya daha çok enerji harcar ve dış etkenlerden daha uzaktadır. Gece bakımına uygun ürünlerle cildinizin hem beslenmesini, hem de onarılmasını destekleyebilirsiniz.

Kuru ciltlerde sık görülen problemlerden bir tanesi de derinin çatlaması ve / veya pul pul dökülmesidir. Bunu önlemek için sağlıklı beslenmenin ve nemlendirici kullanmanın yanı sıra bol su tüketmelisiniz. Cilt hem içten, hem de dışarıdan nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Bir süre sonra çatlak ve pul pul dökülmelerden kurtulmuş olacaksınız.

Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN