Kışın Saç Bakımı İçin Faydalı Öneriler

Havaların soğumasıyla beraber, kışın saç bakımı ve saçların sağlığı biraz daha önem kazanıyor. Çünkü, tıpkı sıcak havalarda güneşe direkt maruz kalmak gibi, kışın da soğuğa maruz kalmak saçlarımızı ve cildimizi yıpratıyor. Daha önce Sonbaharda Cilt Bakımı başlıklı yazımızda, ısı değişimlerinin şayet cildiniz nefes alıyorsa, yani gözenekleriniz açıksa, cildiniz tarafından tolere edilebileceğini belirtmiştik. Ancak kış mevsimine yaklaşırken, bahsettiğimiz ısı değişimi artık daha sert bir hal almış olacak. Bu da, saçlarımız ve cildimiz için olumsuz etkilerin daha hissedilir olması anlamına geliyor. Kışın cilt bakımı konusuna ayrıca değineceğiz; bugünkü konumuz sadece kışın saç bakımı olacak.

Kışın Saç Bakımı İçin Nelere Dikkat Etmeli?

a) Kışın, hemen hepimizin belki de büyük keyif aldığı sıcacık bir duş keyfi, değil mi? Ne var ki, çok sıcak suyla duş almak saçların ve saç diplerinin kurumasına, saçların yıpranmasına neden oluyor. Bir de ısı değişimini hesaba katarsak, saçlarımıza işkence etmekten farksız. Aynı şekilde, duştan sonra da çok sıcak hava üfleyen fön makineleri kullanmamalıyız.

b) Saç şekillendirmede kullandığınız ürünlerin iyon içeriyor olmasına özen gösterin. Saçınızı ısı değişimlerine karşı korumakla beraber, kırılmalara karşı da destekleyecektir.

c) Bu mevsimde saçların yıpranması, kırık, tel tel bir görünümü olması gayet normal. Saçlarınızı en azından haftada bir nemlendirecek saç maskeleri uygulayabilirsiniz. Bizim saç maskesi olarak favori önerimiz, saç ve saç diplerinize saf hindistan cevizi yağı sürüp, bir havlu ile saçlarınızı kapatmanız ve 4-5 saat kadar beklemeniz. Bu maskenin saçlarınızda yapacağı etkiye aşık olacaksınız.

d) Kış aylarında kesinlikle dışarı ıslak saçla çıkmayın. Saçlarınızın nasıl donup nasıl kırıldığını anlayacak zamanınız bile olmayabilir.

Kışın Saç Bakımında Temizlik

Saç bakımının bir parçası da tabii ki temizlik. Aslında yaz kış fark etmiyor, saçlarınızı yıkarken çok fazla şampuan kullanmayın. Daha çok şampuan, daha çok köpük, daha fazla temizlik anlamına gelmiyor. Tam durulanmayan şampuan kalıntıları kepek problemine sebep olabilir. Hatta kıvamı çok yoğun şampuanlar kullanıyorsanız, saçlarınıza uygulamadan önce avucunuzda bir miktar su ile karıştırıp öyle sürebilirsiniz.

Saçlarınızı Koruyun

Kışın şapka, bere, atkı gibi aksesuarlar adeta vazgeçilmez kurtarıcımız oluyor. Genellikle de yünlü oldukları için sıcak tutuyorlar, saçımızı koruyorlar. Tabii biraz da elektriklenmeye neden oluyorlar 😉 Bu durumdan rahatsızsanız ipek ürünler tercih edebilirsiniz. Her halükarda, saçlarınızı soğuk havadan koruyacak aksesuarlar kullanmayı ihmal etmeyin. Ek olarak, saçlarınızdaki elektriklenmeden hoşlanmıyorsanız, saçlarınızı taramak için ahşap tarak kullanabilirsiniz.

E-Bülten Abonesi Olun

1 Yorum

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN