“Keşke Cildime Daha Önce Baksaydım” Dememek İçin Bilmeniz Gerekenler

“Galiba yaşlanıyorum”, “Keşke cildime daha iyi baksaydım” benzeri cümleler kurmaktan korkuyor musunuz? İtiraf edelim, 20’li yaşlardayken yaşlılık hepimize uzak geliyor. Ne var ki, yaşlanmak bir gerçek ve yılların verdiği yorgunluk ve yıpranmanın en çok göze çarpan tarafı cildimiz oluyor. Genç yaşlardan itibaren cilde ne kadar özen gösterirsek, ilerleyen yaşlarda etkisi o kadar hissedilir oluyor.

20’li Yaşlarda Cilt Bakım Ürünleriyle Cildinizi Koruyabilirsiniz

20’li yaşlarda cilt, maksimum seviyede kolajen üretir; gelişim sürecini tamamlar ve sağlıklıdır. Yine de, cilde yeteri özen gösterilmediği durumlarda akne ve akne izleri gibi problemler yaşanabiliyor. Sağlıklı beslenme, spor, güneşten korunma, sigara ve alkol kullanma alışkanlığı, cilde özel bakım ve koruma gibi tedbirler sayesinde cildinizi hem daha sağlıklı hale getirmiş, hem de cildinizin hem bugününe, hem de ileriki dönemlerine yatırım yapmış olursunuz.

Cildi zararlı etkenlerden korumanın başında, güneşin zarar veren ışınlarından korumak gelir desek pek yanlış olmaz. Koruma faktörü yüksek, UVA ve UVB filtreleri olan güneş koruyucuları kullanmalı, terleme ya da su ile temas durumunda yeniden koruyucu sürmelisiniz.

Sigara kullanımı, genel olarak cildin kimyasında yaşlanma sürecini hızlandıracak etkilere neden olur. Sigara dumanı, derimizi besleyen damarları daraltır. Cilde gerekli olan oksijen ve A vitamini gibi besinlerin deriye ulaşması zorlaşır. Kolajen ve elastin yapısı bozulur; cilt erken erken sarkar ve kırışır.

30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı

Bu yaşlar, cildin desteğe ihtiyaç duymaya başladığı dönemdir diyebiliriz. Bu ihtiyaçların karşılanmaması durumunda cilt yıpranması, kırışıklık, lekelenme, esneklik kaybı, derinleşen çizgiler gibi problemler çıkmaya başlar.

Bu dönemden itibaren, anti-aging ürünler, cilt tonu düzensizliği, leke tedavisi amaçlı peelingler, nem kaybı önleme, boyunda oluşabilecek kuruluk e kırışıklara karşı ayrı ayrı çözümler tercih edilebilir.

40’lı Yaşlarda Cilt Bakımı

Bu dönemlerde, önce orta yüz bölgesinde, ardından göz altı ve elmacık kemikleri bölgelerinde yağ kaybı görülmeye başlanır. Yüz, mutsuz ve yorgun bir görünüme bürünebilir. Boyun ve dekolte bölgesinde nem kaybı, ince çizgiler gözlemlenir. Özellikle nem kaybı ve cilt esnekliği için cilt tipinize uygun ürünler kullanabilirsiniz.

50’li yaşlarda Cilt Bakımı

50’li yaşlarda, menopoz dönemiyle beraber vücuttaki östrojen de azalmaya başlar ve yaşlanma süreci hız kazanır. Bu döneme kadar iyi bakılmış bir cilt, bu yılları daha az hasarla geçirir. Yüzdeki yağ oranı daha da azalır, yorgun ve üzgün yüz ifadesi daha çok belirginleşir.

Bu dönemde de, yine ciltteki nem ve yağ kaybı dikkate alınarak, cilt tipinize ve cildinizin ihtiyaç duyduklarına göre bir cilt bakımı uygulamak gerekli.

Şüphesiz, her yaşın kendi içinde ayrı bir güzelliği var. Yaşınız kaç olursa olsun, daima güzel olacaksınız. Ancak cildinize bakmanın hem görünüşünüze, hem ruhuna iyi geleceğini ve daha iyi hissedeceğinizi unutmayın.

Sevgilerle…

Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN