Kakao Yağı Nedir?

Kakao yağı, kakao ağacının yemişlerinden elde edilir. Başta çikolata olmak üzere, en çok gıda sektöründe kullanılmaktadır. Antioksidan ve içerdiği vitamin bakımından cilt bakımında da önemli yere sahiptir. Cilde doğal bir parlaklık vermekle beraber, yaraların iyileşme sürecine de yardımcı olur.

Kakao Yağı ile Nemlendirme

Kakao yağı cilde sürüldüğünde, cildin nem kaybını önlemeye yardımcı olacak bir bariyer oluşturur. Cildin nemli ve yumuşak kalmasını sağlar. Ayrıca, E vitamini bakımından zengin olduğu için, cildi besler. Özellikle hassas ve hemen tahriş olan ciltler için de kullanımı idealdir, herhangi bir yan etki yapmaz. Kaşıntı şikayeti olan kuru ciltleri yumuşatır, güneş yanığı olan cildin tedavisine yardımcı olur.

Kakao Yağının Yaralarda Kullanımı

Ameliyat sonrası oluşan yaralardan kesiklere kadar birçok yaranın tedavi sürecinde kakao yağından faydalanmak mümkün. Ayrıca tahriş olmuş ciltleri yatıştıran, kuru ciltleri nemlendiren ve besleyen bir yapısı vardır.

Çatlaklara Karşı Kakao Yağı Kullanımı

Birçok kadın, cildin fazla gerilmesi sonucu oluşacak cilt çatlaklarının önüne geçmek ister ve kullandığı nemlendiricilerin bu konuda yardımcı olup olmayacağını düşünmeden edemez. Elbette, cilt çatlakları için birçok ürün kullanmak mümkün. Fakat biz her zaman tercihimizi doğal olandan yana kullanarak kakao yağını öneriyoruz. Oluşmuş çatlaklar için bir çözüm olmasa da, çatlak oluşumunu azaltabilir.

Gün içerisinde, cildinizde çatlak oluşma ihtimali bulunan bölgelere sürerek nemlendirebilirsiniz.

Yine, soğuk hava, kuru hava, rüzgarlı hava gibi mevsim faktörlerinden dolayı çatlayan dudaklarınızı nemlendirmek için kakao yağından istifade edebilirsiniz. Dudaklarınız kurudukça, yeniden ya sürmenizde sakınca yoktur.

Kakao Yağı Tedavi Eder mi?

Kesin bir bilgi olmamakla beraber, kakao yağının egzama ve deri iltihabı gibi deri rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olduğu söylenmektedir. Yine de, benzer bir cilt hastalığınız varsa bir uzmana danışmadan kullanmamanızda fayda var.

Kakao Yağıyla Bronzlaşmak

Bronzlaştırıcı kremlerin büyük kısmında kakao yağı vardır. Kakao yağı daha kalıcı bir bronzluk sağlar. Ancak şunu hatırlatmamız gerek ki, kakao yağı, cildi güneşin zararlı ışınlarından korumaz. Bu ışınlarda cildin yaşlanma hızını artırır.

Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN