Güzel Bir Cilt İçin Ne Yemeli?

Aslında cildimizi vücudumuzun ve metabolizmamızın aynası gibi değerlendirmemiz yanlış olmaz. Cildimizin rengi bile, genel olarak sağlığımız hakkında bize bir şeyler anlatır. Sigaraya bağlı renk değişimleri, kansızlığa bağlı renk değişimleri, böbrek ya da karaciğere bağlı rahatsızlıklar sonucu görülebilecek renk değişimleri söz konusu olabilir. Bunlarla beraber, hava ya da beslenme yoluyla vücudumuza aldığımız maddelerin de cildimize yansıması mümkündür.

Yani bazı hastalıklar da gıdalarla ilişkilidir diyebiliriz.  Örneğin rozasea hastalığında baharatlı yiyecekler, fazla çay, kahve ve alkol ile doğrudan ilişki vardır. Ciltteki kuruluk, pullanma, saçların erken beyazlaması ise tiroid rahatsızlığına işaret edebilir.

Peki daha güzel, daha sağlıklı bir cilt için ne yemeli, hangi gıdaları tüketmeye özen göstermeli, dilerseniz asıl konumuza gelelim.

Cilt Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Gıdalar

1. Kırmızı Dolmalık Biber

Hem sağlıklı, hem de lezzetli! Pişirerek yiyebileceğiniz gibi, pişirmeden de tüketebilirsiniz. Günlük C vitamini ihtiyacınızdan fazlasını karşılayabilir. Kan akışını hızlandırarak ciltteki kırışıklıkları önlemeye yardımcıdır; bu özelliği ile akne tedavisinde de destekçi olarak tercih edilir. Yaklaşık 30 kalori barındırdığı için ve lifli bir gıda olduğu için uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

2. Bitter Çikolata

Evet, bitter çikolata da gün içerisinde tüketebileceğimiz ve cilde faydalı olan besinlerden bir tanesi; tabii ki abartmamak kaydıyla. Zira çikolatanın cazibesine karşı koymak hepimiz için zor oluyor; biliyoruz 😉

Bitter çikolata, özellikle antioksidan özelliğinden dolayı cilde faydalı olarak kabul ediliyor. İçindeki kakao ise damarları rahatlatarak kan dolaşımının hızlanmasını sağlar -ki bu da daha sağlıklı bir cilt anlamına gelmektedir. Eğer hiçbir şekilde çikolata kalorisi almak istemiyorsanız, toz kakaoyu deneyebilirsiniz.

3. Somon

Stres, anksiyete ve depresyonla mücadelede enfes bir seçimdir somon. Günlük ihtiyaç duyduğunuz tüm D vitaminini “neredeyse” sağlar. Omega-3 yağ asitleri sayesinde cilt kırışıklarına, akne ve iltihaplara karşı etkilidir; cildi içeriden nemlendirme özelliğine sahiptir aynı zamanda. Saç derisi ve saçlara da faydalı olduğu bilinmektedir.

4. Hindistan Cevizi Yağı

Daha önce birçok yazımızda hindistan cevizi yağı hakkında epey yazıp çizmiştik. Bade Natural Coco Style Hindistan Cevizi Yağı tamamen harici kullanıma yönelik olduğu için de hep gıda dışı kullanım alanlarından bahsettik. Hindistan cevizi yağı, doymuş yağ oranı yüksek, cilt için birçok faydası olan doğal bir mucize. Her gün 1 çorba kaşığı yutulması halinde vücudu mikroplardan temizler, tiroid bezlerine ciddi faydaları dokunur. Sağlıklı tiroid bezlerinin kilo vermedeki etkisine daha sonra değinebiliriz 🙂

5. Yeşil Çay

Büyük bir çoğunluğumuzun çok sevdiği ve keyifle tükettiği yeşil çay! Bildiğimiz çayın kavrulmamış hali aslında 🙂 İyi bir antioksidan ve stres azaltıcı etkisi mevcut. Yine, önceki yazılarımızda stresin de cilt üzerindeki olumsuz etkilerini anlatmıştık. Günde en az 3 fincan yeşil çay içerek cildiniz ve bedeniniz üzerindeki etkisine şaşıracaksınız.

6. Ispanak

Kabul edelim, özellikle çocuklar için geçerli olsa da, ıspanağı seven büyük bir kalabalık değiliz. Halbuki ıspanak besin açısından epey zengindir ve hemen hemen her gün tüketilebilir. Antioksidan yapısı ve vitamin içeriği sayesinde cildiniz için gerçek bir dosttur diyebiliriz ıspanak için. Kısaca özetlersek, ıspanak cildinizi içeriden dışa doğru temizler.

7. Tohum ve Çekirdekler

Chia, kenevir, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, keten tohumu gibi çekirdek ve tohumlar, cilt sağlığı için kıymetli kaynaklar aslında. Cildi besleme, stresi düşürme, akneyle mücadele gibi özellikleri vardır; hepsini ayrı ayrı başlıklar altında incelemek gerekir. İlerleyen günlerde sizin için hepsini ayrı ayrı ele alabiliriz; talebinizi yorum olarak yazmanız yeterli.

Meyveli yoğurda karıştırarak ya da salatanın üzerine serperek bu gıdaları tüketebilirsiniz.

8. Kereviz

Pek ciddiye alınmayan ama cilt için faydalı özelliklere sahip olan ve tıpkı ıspanak gibi biraz ihmal edilen bir gıda kereviz. İçerdiği K vitamini sayesinde kan dolaşımını hızlandırır; kan basıncını düşürür. Bu da stres seviyesinin bir nebze azalması demektir. Üstelik kalori hesabına gerek kalmayacak kadar da düşük kaloriye sahiptir. Kısacası, bu sebzeyi tüketmemek için hiçbir bahane üretmeniz mümkün değil gibi gözüküyor 🙂

9. Papaya

Gerçekten zengin bir besin değerine sahip. 100 gramı hemen hemen 39 kaloriye tekabül ediyor ve kolesterol içermiyor. Kilo vermeye çalışanlar için ideal meyve yani 😉 Antioksidan, cildi güçlendirme, akneyle savaşma gibi özelliklere sahip nefis bir içeriğe sahip.

10. Havuç

Havucun da cilt için epey faydalı olduğunu daha önce duydunuz mu? Ciltteki döküntülerin giderilmesi için özellikle havuç tüketilmesini öneren uzmanlar mevcut. Ciltteki sebumu dengeleme gibi küçük bir özelliği daha var havucun. Ciltte birikip gözenekleri tıkayan sebundan mümkün olduğunca arınırsanız, cildiniz ışıl ışıl parlayacaktır.

Yukarıda sıraladığımız besinlerin tamamı, aynı gün içerisinde tüketilmek zorunda değil elbette. Bu gıdaları da farklı günlere yayarak kendinize yeni beslenme alışkanlıkları edinme zamanınız geldiyse bu yazımızın işinize yarayacağından emin olabilirsiniz. Aslında bu yazımız, Neden Doğal Cilt Bakımı? sorusuna da cevap niteliğinde; çünkü ihtiyaç olan her şeyi biz doğadan elde edebiliyoruz 🙂

Her türlü soru, görüş ve öneri için Bade Natural WhatsApp Destek Hattı: 0546 450 45 15

Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN