Güneş Lekeleri Nasıl Geçer, Ne Yapmalı?

Şu sıralar güneşe epey maruz kalmışsanız ya da tatile çıkmışsanız, yakın zamanda “Güneş lekeleri nasıl geçer?” sorusu sizin de zihninizi meşgul edecektir. Daha önceki yazılarımızda bronzlaşmak, cilde etkileri ve güneş koruma ürünlerinin kaç spf olması gerektiği konularına değinmiş ve cildi güneş ışınlarının fazlasından korumak gerektiğinden bahsetmiştik. Ancak güneş lekeleri nasıl geçer sorusuna ve cevaplarına değinmemiştik. Bu yazımızda da, ciltte oluşan güneş lekelerinden bahsedelim istedik.

Güneş Lekeleri Nasıl Oluşur?

Tıbbi dilde “Solar Lentigo” adı verilen güneş lekelerinin oluşumundaki en büyük etken, güneş ışığının şiddeti ve buna maruz kalınma süresi. Özellikle de güneş ışınlarından kolay hasar gören açık tenler, kolay kızaran, aniden yanan ciltlerde leke oluşumunu daha kolay gözlemlemek mümkün.

Güneş Lekelerini Çillerle Karıştırmayın

Yaz mevsiminde ortaya çıkan çiller, daha çok genetik bir mirasın etkisidir ve güneşle beraber daha koyu, daha belirgin hale gelebilir. Bunun çözümü ise, tahmin edebileceğiniz gibi güneşten korunmak; güneşe çıkmamak ya da iyi bir güneş koruyucu kullanmak. Böylece çillerin daha koyu, daha belirgin bir görünüm kazanmasına engel olabilirsiniz.

Güneş Lekelerinin Zararları

Güneş lekelerinin, bilinen doğrudan bir zararı yoktur ve kötü huylu lekelere dönüşme riski yüksektir diyemeyiz. Ancak söz konusu güneş olduğu için, ciltte hasara yol açması ve deri kanserini tetiklemesi riskini görmezden gelmemeli ve güneşten korunmak gerektiğini sürekli hatırlamak ve hatırlatmak durumundayız.

Güneş Lekeleri Onarılabilir Mi?

Kozmetik bakımdan sorun teşkil ediyorsa, güneş lekeleri için çeşitli programları planlanabilir. Özellikle bu konuda renk açıcı, aydınlatıcı ürünler ve peelingler tercih edilebiliyor. Ancak tedavi sonrasında da yeni lekelerin oluşması mümkündür; bu nedenle en başta doğru bir korunma yöntemiyle leke oluşumunu önlemeye çalışmak en mantıklı yol.

Tatil ve Güneşlenme Döneminden Sonra Cilt Bakımı

Bu dönemde cildinizin en çok ihtiyaç olacağı şey elbette nem. Önceki yazılarımızda cildin güneş nedeniyle ciddi bir nem kaybına uğradığından, kurumaya ve esnekliğini kaybetmeye başladığından bahsetmiş, erken yaşlanmanın sebeplerinden birinin de bu olduğuna özellikle değinmiştik. Bu nedenle hem cildinizi derinlemesine temizlemek, hem de neme doyurmak önemli. Diğer önemli detay ise gece cilt bakımı. Cildimiz güneşte, belki de tatil boyunca güneş ve diğer dış etkenler nedeniyle epey hasar gördü. Geceleri ise, bu hasarların giderilmesi için cildin kendini onarmaya çalıştığı ve dış etkenlere en az maruz kaldığı dönem olduğu için, yine cildinizi nemlendirecek ve cildinizin onarımını destekleyecek hususi gece cilt bakımı ürünleri tercih etmenizde büyük yarar var.

Bade Natural Aydınlatıcı Cilt Bakım Seti

Aydınlatıcı cilt bakım setimiz Tazeleyici Yüz Peelingi, Aydınlatıcı Yüz Maskesi ve Yoğun Besleyici Cilt Bakım Serumu ürünlerimizin kombini şeklindedir ve cildinizde “gerçek” bir aydınlık ve tazelik sunmak için düşünülmüştür. İncelemek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN