Güneş Koruma Faktörü (SPF) Kaç Olmalı?

Yaz mevsiminin “resmen” geldiği şu güneşli günlerde, güneş koruma faktörü (spf) kaç olmalı gibi sorular da yeniden gündemimize girmeye başladı. Daha önce, Sağlıklı Bronzlaşmanın Yolları Nelerdir? başlıklı yazımızda, bronzlaşmak aslında nedir, neden bronzlaşırız ve sağlığımız hangi şartlarda tehdit altındadır kısaca değinmiş, daha çok, güneşe maruz kalırken neler yapmalı, neler yapmamalı konularından bahsetmiştik. Tabii her ne kadar güneşlenip bronzlaşmak ayrı bir keyif olsa da, güneş ışınlarının zararlı olduğunu ve SPF faktörü içeren koruyucu güneş kremlerinin kullanılması gerektiğini unutmamalıyız. Peki ideal güneş koruma faktörü (spf) kaç olmalı, hangisi kullanılmalı?

İdeal Güneş Koruma Faktörü (SPF) Kaç Olmalı?

SPF (Sun Protection Factor), yani güneş koruma faktörü olmayan kremlerin aslında bize hiç yardımcı olmadığını uzun zaman önce öğrenmiştik. Tabii bu bilgi yayıldı yayılalı, zaman zaman 100+ SPF faktörü olan koruyucu güneş ürünleri dahi görmeye başlamıştık. Peki kullanacağımız kremlerin güneş koruma faktörü (spf) kaç olmalı?

İşte bu konuya açıklık getirmek adına, Amerikan Dermatoloji Akademisi bir açıklama yapmış ve günlük kullanım için SPF30 olan ürünlerin yeterli geleceğini belirtmişti. SPF30’dan fazla olan koruyucu ürünler ise daha çok açık hava sporlarında, dağcılıkta tercih edilmeli.

Güneş Koruma Faktörü (SPF) 30 Az Değil Midir?

SPF 30 olan ürünler, güneş koruyucu ürün kullanmayan kişilere kıyasla 30 kat koruma sağlamaktadır. Bu da, günlük kullanım için hayli hayli yeterli bir oran. Outdoor sporlarla ilgileniyorsanız (Tırmanma, Bisiklet v.b.) o zaman daha yüksek SPF oranına sahip bir ürün tercih edebilirsiniz zira güneş ışınlarına çok daha uzun süre maruz kalacaksınız.

Güneş Koruma Faktörü (SPF), Cilt Rengine Göre Seçilebilir Mi?

Ten rengi, cildin güneş ışınlarından etkilenmesi ve neticede bronzlaşmaya başlaması açsından elbette önemlidir. Cilde rengini veren melanin pigmentinin fazla olduğu kişiler esmer tenli olurlar ve güneş ışınlarından etkilenme süreleri, beyaz tenli insanlara kıyasla daha uzundur. Ancak burada dikkat etmemiz gereken nokta, güneş ışınları tüm renkteki ciltler için tehlike arz etmektedir ve fazlası, kanser tehdidi oluşturur. Bu nedenle de, ten rengine bakmaksızın günlük kullanım için 30 SPF olan koruyucu ürünler kullanılmalıdır.

Peki Sağlıklı Bronzlaşmak?

Sağlık meselesi, güneş ışınlarına ne kadar uzun süre maruz kalacağınızla doğrudan ilgilidir. Bir de, güneşin en dik açıyla geldiği saatler arasında güneşe çıkıp çıkmama durumunu da unutmamalıyız. Ancak genel hatlarıyla incelersek, güneş ışınlarına maruz kaldıkça cildimiz nem kaybeder, kurumaya başlar; ayrıca esnek dokular da esnekliğini kaybetmeye başlar -ki bu durum erken yaşlanma belirtileri anlamına gelir. Sizin için en mantıklı önerimiz, Bade Natural Bronzlaştırıcı Set olacaktır. Bronzlaştırıcı set içerisindeki keçi sütü sabunu, cildinizin kaybettiği nemi telafi etmek için, kakao yağı ise cildin bariyer kuvvetini artırmak için kullanılır. Daha detaylı incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

1 Yorum

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN