Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Ne Yapmalı?

Genişleyen ve gözle görülür hale gelen gözenekleri sıkılaştırmak, birçoğumuzu rahatsız eden o görüntüden dolayı önemli bir konu. Özellikle blog yazılarımızda, daha çok sizlerden gelen soruları dikkate alıyor ve o konularda yazılar yazmaya çalışıyoruz. Gözenekleri sıkılaştırmak için ürün önerisi isteyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Biz de bu konu hakkında bir yazı kaleme almaya karar verdik.

Genişleyen gözenekler, sadece görsel açıdan rahatsız edici değil, aynı zamanda yağ ve kirin birikmesi için de uygun birer alan haline gelirler ve sivilce, yağ bezesi ya da siyah nokta oluşmasında etkili rol oynarlar. Gözenekleri sıkılaştırmak için en etkili yol, belli bir cilt bakım rutini oluşturmak aslında.

Peki cilt gözenekleri neden genişler? Aslında bu sorunun tek bir cevabı yok. Yaşa bağlı olarak cildin esnekliğini kaybetmesi, cildin doğru şekilde temizlenmemesi, ölü derinin ve kirin birikmesi, ciltteki gözeneklerin genişleme sebeplerinin başlıcalarıdır. Tedavi etmediğiniz ya da sürekli parmağınızla oynadığınız sivilcelerin de iyileştikten sonraki bölgede gözenek genişlemesine neden olabilir.

Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Neler Yapılabilir?

Aslında vücudumuzun “neredeyse” tamamında gözenekler vardır. Bu gözeneklerden ter yoluyla vücuttaki toksinler uzaklaştırılır. Genetik özelliklerin yanı sıra cilt temizliğinin doğru ve düzenli yapılmaması da bu gözeneklerin genişlemesine neden olabilir. Öncelikle, gözenekleri sıkılaştırmak için doğru temizleyici bulmak lazım. Cildinize uygun temizleyicileri düzenli olarak kullanarak gözeneklerin açılmasını sağlar ve kalıcı olarak genişlemesine engel olursunuz. Aynı zamanda da daha fazla siyah nokta ve sivilce oluşumunun önüne geçmiş olursunuz; bu noktada doğal bir cilt toniği epey yardımcı olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken ikinci konu ise, ciltteki ölü derinin temizlenip uzaklaştırılması. Ölü deri hücreleri cildin üst tabakasında birikir ve gözenekleri tıkar. Cilt tipinize uygun olarak iyi bir peeling kullanarak cildinizi ölü hücrelerden arındırabilir, aynı zamanda lekelerle de mücadele edebilirsiniz.

Üçüncü bir nokta ise yüz maskeleri; özellikle doğal bir kil maskesi kullanarak yüzdeki fazla yağı alıp gözenekleri temizleyebilirsiniz. Doğal maskeler de yine cildin temizlenmesi ve genellikle lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Bakım rutininiz bu üç adım gibi temizleme ve arındırma üzerine kurulursa, en azından genetiğinizle ilgili olmayan gözenek genişlemesi durumlarının önüne geçebilirsiniz.

2 Yorum
  1. MERHABA BENİMDE BIRAZ CILDIM ILE SORUNUM VAR TWİTER GEZİNIRKEN GORDUM BANA NUME URUN GONDERME SANSINIZ VAR MI CUNKU ILK ONCE DENEEMDEN URUN ALMAK TARAFTARI DEĞİLİM CILDIM HAVALI

  2. MERHABA CILDIMDE KISIN SORUNLAR OLUSUYOR BANA NUME URUN GONDERME SANSINIZ VAR MI ILK ONCEDE DENEMEDEN URUN KULLANMAK İSTEMIYORUM CILDIM BIRAZ HAVALI DA

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN