Göz Altı Torbaları Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Göz altı torbaları, bizim çok sık karşılaştığımız şikayetlerden bir tanesi aslında. Hatta sadece göz altı torbaları neden olur, nasıl giderilir gibi sorular değil; genel olarak göz çevresi ile alakalı çok fazla soru alıyoruz diyebiliriz. Bu nedenle, göz çevresi hakkında bir yazı yazmak istedik. Göz altı torbası neden olur, nasıl bir bakım yapmak gerekir, gelin beraber inceleyelim.

Göz Altı Torbaları Neden Olur?

Aslında göz altı torbaları ve göz çevresindeki sorunların bir tane sebebi yoktur; birden fazla nedenin bir ya da birkaç tanesi bir arada göz çevresinde şikayete neden olabilir.

Yaşlılık

Göz çevresindeki deri, insan vücudundaki en ince ve hassas bölgelerden biridir. Zaten hassas bu bölge, yaşlanmayla beraber daha hassas ve sarkmaya meyilli bir hale gelebilir. Göz kapaklarını destekleyen kaslar, yaşa bağlı olarak zayıflar ve deforme olur. Bu da, göz altındaki derinin sarkmasına ve yağ tabakasının fıtıklaşarak torba olmasına neden olabilir. Yaşlanma sebebiyle oluşan torbalar için önerebileceğimiz en iyi çözüm, aslında çok geç olmadan önlem almak ve göz çevresi için özel bir bakım yapmak.

Uykusuzluk

Uykusuz geçen bir gecenin sabahında, göz altında belirginleşen torbalarla karşılaşmak pek de şaşılacak bir durum olmasa gerek. Sadece uyku süresi değil, kesintisiz ve rahat bir uyku da hem göz çevresi, hem cilt, hem de ruh sağlığı için çok önemli bir detay. Uykusuzluk problemi çekiyorsanız ve uykusuzluğa bağlı göz altı torbalarından şikayetçiyseniz, elbette bir göz çevresi ürünü kullanmalısınız ama daha önemlisi, önce uykusuzluğa bir çözüm aramak gerekir.

Stres

Stres ve yorgunluğa bağlı olarak da göz çevresi ve göz altı torbası hususunda şikayetleriniz olması normaldir. Stres, tıpkı yaşlılıkta olduğu gibi göz kaslarının yıpranmasında etkili olur. Sadece cilt için değil, tüm beden ve ruh sağlığı için mümkün olduğunca stresten uzak durmalı, gerekirse profesyonel yardım almaktan kaçınılmamalıdır.

Susuzluk

Gün içerisinde yeterince su içmenin ne kadar önemli olduğunu daha önce birçok yazımızda yazmıştık. Aynı şekilde göz altı torbalarının ortaya çıkmasının bir nedeni de susuz kalmaktır. Günlük su ihtiyacınızı karşılayarak cildinizde görülebilecek birçok problemin önüne geçebilirsiniz.

Genetik Özellikler

Bazı bireylerde 20’li yaşlardan itibaren göz altı torbaları gözlemlenebilir; bunun nedeni yüksek ihtimalle kalıtımsal özelliklerdir. Bunun kalıtsal bir özellik olup olmadığını anlamak için, göz altı torbalarından şikayet eden kişilerin anne – baba ve diğer aile büyüklerinin aynı sorunu yaşayıp yaşamadığına bakmak gerekir.

Gözleri Ovalamak ve Kaşımak

Yukarıda, göz altındaki derinin hayli ince ve hassas olduğunu belirtmiştik. Gözlerinizi ovaladığınızda ya da kaşıdığınızda bu hassas dokunun tepki göstermesi ve şişmesi yüksek bir olasılıktır; hatta morluk da olabilir -ki budur torbaların daha belirgin olması anlamına da gelir. Benzer bir sorun yaşıyorsanız, önce gözlerinizi kaşımanıza ve/veya ovalamanıza neden olan sebebi bulmanız gerekir.

Regl Dönemi

Regl döneminde, hormonal değişikliklerle beraber vücut su tutmaya başlayabilir ve bunun bir neticesi olarak da göz altı torbalarının belirginleşmesi gözlemlenebilir. Bu durum sadece birkaç gün sürer ve göz altlarınız eski halini alır.

Sigara ve Alkol Kullanımı

Sigaranın cildi ve gözleri kuruttuğu hepimizce bilinen bir gerçek. Bu durum gözlerde tahrişe, yanma, batma hissine sebep olur. Gözleriniz kuruyunca da sık sık onları ovalama ihtiyacı duyarsınız. Sigara içmek gibi, fazla sigara dumanına maruz kalmak da benzer şekilde sonuçlara sebep olabilir. Alkol ise, vücudun susuz kalmasına neden olduğu için direkt olarak göz altı torbalarının belirginleşmesine sebep olur.

Güneş

Yaza girerken güneş ışığının vücuda etkileri hakkında birçok yazı yazdık, etkilerinden bahsettik. Fazla güneş ışığının cilt için tehlike oluşturduğunu artık hepimiz biliyoruz. Güneş ışığı doğrudan göz altı torbalarına zemin hazırlayabilir; güneş ışınlarına mümkün olduğunca az maruz kalmalıyız.

Ağlamak

Göz yaşlarındaki tuz, göz altının şişmesine ve torbalar oluşmasına neden olur. Yine de gayet insani bir durumdur; içinizden geldiğinde mutlaka ağlayın.

Bazı Rahatsızlıklar

Tiroid problemleri, böbreklerdeki rahatsızlıklar, enfeksiyon ve alerjik reaksiyonlar göz altında torba oluşmasına neden olabilirler. Bu tür rahatsızlıkların sadece göz altında değil, başka şekilde de belirtileri vardır.

Göz Altı Torbaları Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Aslında, göz altı torbalarının aşamasına ve sebebine göre bu sorunun cevabı değişecektir. Göz altındaki deriyi sıkılaştırıcı ve besleyici göz çevresi serumları ve benzeri ürünler kullanılabileceği gibi, gerekli görüldüğünde cerrahi müdahale de edilmesi gerekebilir.

Sevgili Ayşe Tolga, Göz Çevresi Serumumuz Revive Your Eyes’ı İnceledi

 

İncelemek ve satın almak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

 

 

 

 

 

Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN