Erken Yaşlanmanın Sebepleri Nelerdir?

Erken yaşlanmanın sebepleri, elbette bizim sayacağımız nedenlerden fazladır. Çünkü her geçen gün daha kalitesiz havaya, daha yapay ve sağlıksız gıdaya maruz kalıyoruz. Tüm bunlara günlük hayatın stresini, kötü alışkanlıkları ve genetik faktörleri eklersek, şöyle oturup düşündüğümüzde belki yüzlerce erken yaşlanma nedeni bulabiliriz. Biz bu nedenlere doğal cilt bakımı ürünleri yerine cildi yıpratan, kimyasal içerikli ürünlerin kullanılmasını her fırsatta eklemişizdir; yazılarımızı takip edenler iyi bilir. Bu yazımızda, erken yaşlanmanın sebepleri arasında en yaygın olanlarını, yani hepimizin maruz kaldığı seçenekleri kaleme almak istedik.

Erken Yaşlanmanın Sebepleri

Uykusuzluk

Uzun süre aynı şekilde uyumak ya da tam tersine az ve düzensiz uyumak yaşlanma belirtilerini artıran sebeplerin en yaygın olanlarından bir tanesi. İhtiyacımız olan, uyanma ve uyku saatlerinin belli bir rutinde ilerlemesi; yani düzenli ve kaliteli bir uyku.

Nem Kaybı

Vücudumuzun suya nasıl ihtiyacı varsa, cildimizin de neme ihtiyacı var. Hem su içmeyi, hem de cilt tipine bakmaksızın cildi nemlendirmeyi ihmal etmemek lazım. Cildin kuruması, çatlaması, sarkması kaçınılmaz bir hal alabilir.

Alkol

Ne kadar alkol tüketirseniz, cildin kırışması o kadar fazla olur; hatta cildin doku ve renk bakımından kalitesi de düşer. Ayrıca alkolün yüzde şişlik yapması, o şişlik indikten sonra cildiniz gerilmiş olduğu için sarkmaya sebep olabilir.

Güneş

Sağlıklı Bronzlaşmak ve Güneş Koruyucu Ürünler konularında, güneş ışınlarının olumsuz etkilerine detaylıca değinmiştik. Güneş, cildin nemsiz kalarak kurumasına, deforme olmasına sebep olur; kısaca yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Güneşle aranızdaki mesafeyi iyi korumalı ve spf faktörü olan güneş ürünleri kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Genetik

Kalıtsal olarak bize gelen özellikler, ailede bulunan hızlı yaşlanma nedenlerini bize de taşıyabilir. Elbette müdahale etme şansımız yok genetik yapımıza, ancak bu durum cildimize özen göstermemize engel değildir.

Mimikler

Neredeyse her duyguyu yüzümüze ve yüz çizgilerimize yansıtırız. Her yüz hareketimiz, cildimizin biraz daha kırışmasına neden olur.

Sigara

Sigara cildin lekelenmesine, kalitesinin bozulmasına, renginin bozulmasına neden olmaktadır.

Stres

Stresi hayattan tamamen çıkarmak mümkün müdür? Cevabınız “Evet” ise durmayın, heme uygulayın. “Hayır” ise, yapmanız gereken yüzünüzü korumak için sakin ve soğukkanlı olmayı denemek.

Bu konuyla alakalı olarak, şu yazıyı da okumanız da faydalı olabilir:

MÜKEMMEL BİR CİLT HAYAL DEĞİL

Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN