Cilt Sağlığı İçin Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar

Cilt sağlığı, hiç şüphesiz herkes için çok önemli. Cildimizde beklenmedik bir yara, kızarma ya da şişlik olduğunda hemen sebebini düşünür, çözüm arayışına gireriz. Hatta, daha en başta cildimiz zarar görmesin de kişisel bakım ürünlerimizi bile kılı kırk yararak seçiyoruz. Ne var ki, cilt sağlığı için çok dikkatli olsak da, bazen gözden kaçırdığımız, dikkat etmediğimiz noktalar olabilir.

Bu noktalardan en önemlilerini sizin için sıralamaya çalıştık. Siz de, atladığımız detayları yorum olarak yazarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Peki bu detaylar nelermiş, gelin birlikte bakalım:

1) En önemlisi, cildinizi tanımak. Cilt tipinizi, hassasiyet durumunu, varsa alerjik özelliklerini en baştan biliyor olmanız gerekli.

2) Uyku süreci, cildimiz de dahil olmak üzere vücudumuzdaki hücrelerin onarıldığı zaman dilimidir. Makyajınızı temizlemeden yatmak, bu süreci kirli bir ciltle geçireceğiniz anlamına gelir.

3) İpek yastık kılıfları, cildiniz için dosttur diyebiliriz.

4) Düzenli olarak spor yapıyorsanız, spordan önce ve sonra mutlaka duş alın; duş alma imkanı yoksa en azından yüzünüzü yıkayın. Ter salgısı ile yüzeye çıkan toksinlerin gözeneklere yerleşerek ciddi sorunlara yol açmasına bu şekilde engel olabilirsiniz.

5) Tüm metabolizmanın sağlığı için olduğu gibi, cilt sağlığı için de bol su tüketmek gerek. Uzmanlara göre, günde ortalama 2,5 litre su tüketmemiz gerekli.

6) Haftada bir kez, gerekli durumlarda ise iki kez doğal yüz maskesi uygulayın.

7) Parfüm içeren ürünlerden uzak durmaya çalışın. Parfüm, cildinizin alerjik reaksiyonlar vermesine zemin hazırlayıcı bir yapıya sahiptir.

8) Beden sağlığı gibi, cilt sağlığı için de faydalı bir gıda yeşil çay. Günde en az bir fincan yeşil çay, cildinizin bakterilerle savaşmasına yardımcı olacaktır.

9) Haftada bir, sizden başka kimse kullanmıyor olsa bile makyaj fırçalarınızı mutlaka temizleyin.

10) Kafein tüketimini minimuma indirin; mümkünse hiç tüketmeyin.

11) Kızartmaları ve Fast-Food türü yiyecekleri hayatınızdan TAMAMEN çıkartın. Bu hem cilt sağlığınız, hem de beden sağlığınız için önemli.

12) El ve yüz havlunuz ayrı olsun. Aynı havluyu hem ellerinizi hem de yüzünüzü kurulamak için kullanmayın. Yüz havlunuzu da, yüzünüzü sürterek değil, dokundurup çekerek kullanın.

13) Düzenli ve kaliteli uyuyun.

14) Makyaj malzemelerinizi kimseyle paylaşmayın.

15) Bir poşete koyacağınız buz küpleri ile cildinize soğuk terapi yapabilirsiniz. Cildinize canlı ve diri bir görünüm katacaktır.

16) Duş alırken sıcak su değil, ılık su kullanın. Sıcak su, cildinizin kurumasına neden olur. Ayrıca saç deriniz ve saç sağlınız için de zararlı olabilir.

17) Kimyasal ürünlerden uzak durun. Doğal cilt bakım ürünleri tercih edin.

18) Cildinizi soğuktan, sıcaktan ve güneş ışınlarından koruyun.

 

    

 

Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN