Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Cilt kuruluğu, çok yaygın olmasa da, her yaşta ve herkeste görülebilecek bir durumdur. Genellikle nemlendirici kullanılarak üstesinden gelinse de, cilt kuruluğu neden olur sorusuna verilebilecek birden fazla sebep vardır.

Cilt Kuruluğu Kimlerde Olur?

Aslında ilerleyen yaşla beraber, vücutta nem azlığı ve yağ üretiminin azalmasına bağlı olarak hemen herkeste cilt kuruluğu görülebilir. “Ksezoris” olarak da bilinin cilt kuruluğu, yaşlanmayla beraber derinin dış katmanında %10’luk bir bölümü kaplayan su oranının azalması, deride kurulukla beraber çatlama, kaşıntı hatta kanamaya sebep olabilir. Hastalıktan ziyade, çevresel etkenler ve sık duş alma gibi durumlarda hemen karşılaşabileceğiniz bir durumdur cilt kuruması.

Cilt Kuruluğuna Neden Olan Çevresel Faktörler

Sık duş almak, sıcak su, deterjanlar, ciltteki yağın çözünmesine neden olan kimyasal sabunlar, giysilerden kaynaklanan sürtünme, yüksek irtifada gerçekleşen ve sık yapılan uçak yolculukları, fazla rüzgar, çevre kirliliği, klima gibi birçok faktörden dolayı cildiniz kuruyabilir. Ayrıca sedef, egzama, aşırı kilo kaybı gibi durumlarda da cilt kuruluğu gözlemlenmektedir.

Cilt Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

Griye yakın, donuk beyaza dönmüş deri rengi, cit kuruluğunu ilk bakışta anlayabileceğiniz bir belirtidir. Kuruma oranı arttıkça, kepeklenme, pul pul dökülme, çatlaklar ve kaşıntı gibi belirtiler de görülmeye başlar. Tedavi edilmezse egzama ve başka deri problemleri yaşanılması kaçınılmazdır.

Cildin Kurumasında Diğer Etkenler Nelerdir?

1) Hormonal değişimler, mesela menopoz dönemine giren kadınlarda cildin nem oranı değişir ve buna başlı olarak kuruma yaşanır.

2) Bazı ilaçlar ve hastalıklar, cilt kuruluğuna neden olabilir. Örneğin akne tedavi eden ilaçlar, ciltteki nem oranını azaltabilir.

3) Mesleki etkenler, mesela hemşire veya kuaför gibi gün içinde suyla çok fazla temas eden bireylerde cilt kuruluğu görülebilir. Cilt yüzeyinde sertleşme ve çatlama gözlemlenebilir.

Cilt Kuruluğu İçin Hangi Ürünler Kullanılmalı?

Elbette, her türlü sağlık sorunu gibi cilt problemlerinde de bir uzman görüşü almakta fayda vardır. Öncelikle, cilt tipiniz ne olursa olsun, cildinizin düzenli olarak nemlendirilmesi gerektiğini unutmamanız gerekir. Cilt kuruluğu yaşıyor ve ürün tercihinde zorlanıyorsanız, uzmanımız Eczacı Sinem Kapar size en doğru tavsiyeyi verecektir; çekinmeden yazabilirsiniz.

Bade Natural WhatsApp Danışma Hattı: 0546 450 45 15

2 Yorum
 1. Ben kuryeyim.normalde cildim çok yağlı.hayatim boyunca ilk defa oldu.yüzüm tamamen çok kuru.guneşe alerjim var göz altlarim kızarıyor du normalde.ama bugün biraz şişti ve pul pul deri kalkmaya başladı.ne yapmam veya ne kullanmam gerekiyor

  1. Merhaba,
   Öncelikle markamıza göstermiş olduğunuz ilgi için sonsuz teşekkürler…
   Kolay kızaran hassas bir cilde sahipseniz, cildinizi tek hamlede yatıştırıcı ve besleyici etki ile buluşturacak Kenevir Tohumu serimizi kullanmanızı tavsiye ederiz.
   Sağlıklı ve keyifli günler dileriz.

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN