Cilt Bakımı ve Güzellik Rutinleri Depresyona İyi Geliyor

Güzellik, cilt bakımı, kişisel bakım gibi konuların çok eski tarihlerden bu yana insan hayatında önemli bir kapladığı aşikar. Ne var ki, son zamanlar sosyal medyada yayınlanan birçok makyaj videosuna şakayla karışık “sahtekarlık”, “kendini aldatma” gibi yakıştırmalar yapıldığını gördük. Fakat araştırmalar, bu durumun tam tersini destekler nitelikte. Yani cilt bakımı, makyaj, kişisel bakım aslında insanların kendini kandırması değil, iyi hissetmesiyle alakalı.

Zaten birçok kadın, cilt bakımı ve makyaj yapmanın kendilerini iyi hissettirdiği konusunda hem fikir. Bunun dışında, konuyla alakalı yapılmış bir de bilimsel araştırma mevcut.

Günlük rutinimizin parçası haline getirdiğimiz kişisel bakım aktiviteleri, beynimizde de çeşitli faydalar ortaya çıkarıyor.

Psikolog Mike Dow’a ait “Hasarlı Bir Beyni Tedavi Etmek” adlı kitapta, depresyon ve kaygı bozukluğuyla bağlantılı bir süreçte beyin “tuzak düşünceler” olarak adlandırılan kavramı tetikliyor. Bu tip düşüncelerden kurtulmak için ise, cilt bakımı ve makyaj gibi gündelik rutinlerin iyi birer yardımcı olduğu belirtiliyor. Yani beyin, bu tip tekrar edilen aktiviteler sayesinde tuzak düşüncelerden uzak kalıyor.

Aynı zamanda, hasar gören beynin yeniden istenilen noktaya gelmesinde de günlük bakım ve makyaj rutinlerinin uygulanmasından destek almak mümkün.

Profesyonel Destek Şart Tabii

Kaygı, depresyon gibi sorunlarla mücadele eden kişilerin şüphesiz ki profesyonel yardım destek alması çok önemli. Bakım rutinleri ise, alınan profesyonel yardımı destekleyici olarak kullanmak için ideal bir seçim.

Araştırmalara göre bir cilt bakım uygulamasına ya da makyaj yapmaya başladığınızda, beyin oksitosin hormonu salgılamaya başlıyor.  Diğer bir deyişle, hem bedenen, hem de ruhen bir terapi seansı başlıyor diyebiliriz.

Hormonal dengenin yanı sıra, yapılan araştırmalar kadınların kendileriyle ilgilendiği sürelerde sakinleştiğini gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre elde edilen veriler, meditasyon sonrasında elde edilen verilerle paralellik gösteriyormuş.

Özgüven!

Depresyon söz konusu olsun ya da olmasın, toplumdaki bireylerin özgüven problemi yaşaması da yaygın bir durum. Kişisel bakım ve makyaj uygulamaları, kadınların özgüvenle ilgili psikolojik sıkıntıları da daha başarılı atlatmasına yardımcı oluyor.

Kendinize iyi davranmak, psikolojik tedavinin bir parçasıdır ve hem bedeninize, hem de ruhunuza iyi gelecektir. Makyaj ya da cilt bakımı yapıyorsanız, bunu sadece kendiniz için yapmalısınız ve sadece kendiniz bir beklenti içinde olma hakkına sahipsiniz.

Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN