Biberiye yağının faydaları

Bir Akdeniz bitkisi olan biberiye yağının faydalarını bu yazımızda inceleyeceğiz. Uçucu yağlar arasında ismi en çok bilinen yağlar arasındadır. Fesleğen, lavanta ve Adaçayı ailesinin bir üyesi olarak karşımıza çıkan biberiye bitkisi çoğunlukla Akdeniz ikliminde yetişiyor.  Biberiye yağı bitkinin dallarından elde edilmektedir.

Biberiye yağının faydaları nelerdir?

Saçlarınız için doğal bakım etkisi bulunmaktadır. Duş öncesinde şampuanınızın içine ekleyerek saçlarınıza doğal bakım yapabilir ve canlı, parlak bir görünüm kazanmasına katkı sağlayabilirsiniz. Duş sonrası ise saçınıza uygulayarak rahatlatıcı etkisini görebilirsiniz.

Cildi sıkılaştırır: Cildinizi sıkılaştırmak ve doğal bir bakım ile yapmak istiyorsanız, tam olarak ihtiyacınız olan biberiye uçucu yağdır. Bunun dışında gözeneklerinizi sıkılaştırır.

Günlük cilt bakım rutininize dahil ederek, cildinize uygulayabilir ve doğal bakım yağı olarak kullanabilirsiniz.

Aknelere karşı yok edici etkisi ile bilinmektedir. Akne problemi sıklıkla karşılaşılan ve son derece moral bozucu bir durumdur. İyi bir cilt temizliği ve ardından olmazsa olmaz akne karşıtı ürünler ile bakım yapılmalıdır. Özellikle günün yorgunluğu ve cildinize yapmış olduğunuz makyaj sonrasında cildin rahatlaması çok önemlidir. Gece kendini yenileyemeyen cilt sabah fazla yağı ciltten atamadığı için akneye dönüşebilir. Bu yüzden ilk adımımız cildimizi derinlemesine temizlemek ve ardından toniklemek olmalıdır. Burada biberiye yağını tonik olarak kullanabilirsiniz.

Dezenfektan özelliği bulunmaktadır. Dezenfektan özelliği sayesinde ev ve ofis temizliklerinde deterjanlarınızın içerisine 3-4 damla damlatarak kullanabilirsiniz.

Masaj yağı olarak kullanabilirsiniz. 50 ml Sabit bir yağın içerisine (Örneğin, zeytinyağı ,kayısı yağı vb.) 5-10 damla damlatarak vücudunuza uygulayabilirsiniz. Rahatlatıcı etkisini özellikle stresli ve yorgun olduğunuz zamanlarda hissedeceksiniz.

El ve ayak bakımında da karşımıza çıkan biberiye yağını doğal nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. 50 ml sabit yağın içerisinde 5 damla damlatarak etkisini görebilir veya elinizde bulunan nemlendiricinize 2-3 damla damlatarak doğal etkisini görebilirsiniz.

Saç bakımı için biberiye yağı kullanımı

Birçok farklı ülkede ve ülkemizde son dönemde popülaritesi artan yağlardan biri olan biberiye yağının en önemli etkilerinden biri saçlar üzerindedir. Özellikle Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde kullanımı gözle görülür bir şekilde artmış ve oldukça popülerdir. Saç bakımı için kullanacağınız biberiye yağını mutlaka düzenli olarak haftada bir kez veya 10 günde bir kez şeklinde kullanmalısınız. Düzenli kullanımda etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Biberiye yağı nasıl hazırlanır?

Biberiye uçucu yağı mutlaka tek başına kullanılmamalıdır. Bitkilerin en keskin yerinden elde edilen bu uçucu yağı mutlaka bir baz yağ ile karıştırmalı ardından cildinize uygulamalısınız. Örneğin Bade Natural biberiye uçucu yağını 50 ml’lik bir baz yağın içerisine 5-10 damla karıştırıp, kullanabilirsiniz.

Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN