Aknenin Sebepleri Nelerdir?

Aknenin sebepleri hakkında hemen herkesin ayrı bir fikri olsa da, herkeste geçerli olabilecek birkaç nedenden bahsetmek istiyoruz bu yazımızda. “Elbet geçer” düşüncesiyle ihmal edilen, ciddiye alınmayan akneler zaman içerisinde kolayca tedavi edilebilecek durumdan uzaklaşarak farklı sonuçlara neden olabiliyor.

Uzmanlara göre akne, yüz dışında göğüs, omuz ve sırt bölgesinde de görülebildiğini ve kronik hale gelen akne oluşumlarında tedavinin çok uzun sürebildiğini belirtmekte. Özellikle gençlerin büyük bir kısmında akne gözlemlense de, tek sebebi ergenlik olmayabiliyor ve her nedene göre ayrı bir tedavi yöntemi uygulamak gerekiyor.

Aknenin Sebepleri

Ergenlik

Ergenlik dönemine girilmesiyle beraber, hormonlarda da ciddi değişimler gerçekleşiyor. Bu değişime bağlı olarak ciltte salgılanan yağ miktarı da artıyor ve aktif olarak çalışan yağ bezlerinin dışarı açılan kısımlarında tıkanmalar oluşmakta ve akne başlangıcındaki ilk adım gerçekleşmiş olmaktadır. Sonrasında bu bölgede üreyen bakteriler, iltihap oluşmasına sebebiyet vermekte ve iltihaplı şişkinlikler, beyaz ve siyah noktalar ve daha iri, kist benzeri kitlelere dönüşebiliyor; özellikle yüz, sırt, göğüs, omuz gibi yağlı bölgelerde gözlemlemek mümkün hale geliyor.

Kozmetik Ürünler

Kozmetik ürün kullanımı, ürünün bileşenleri ve kalitesiyle alakalı olmakla beraber, bunun dışında gözenekleri tıkıyor olması sebebiyle de akneye neden olabilir ve kozmetik ürünlerin neden olduğu akne bazen aylar sonra kendini gösterebilmekte ve bu da, kozmetik ürünlerin sebep olabildiği ihtimalinin gözden kaçmasına neden olmaktadır. Kişiye özel olması gereken kozmetik ürünlerin paylaşımlı kullanılması, yüz ile temas eden fırça ve benzeri uygulama aparatlarının temizlenmemesi de dolaylı olarak aknenin sebeplerindendir diyebiliriz.

Stres

Öfke ve yüksek stresin akneye sebep olduğu zaten bilinmekte. Hatta, öfke anında kişiler cildindeki bir akneyi farkında olmadan yolarak yara haline getirebiliyor ve bu da cevap alınamayan akne tedavileri ya da iyileşmeyen izler olarak hayatımızda yerini alıyor.

Bazı Vitaminler ve İlaçlar

Akne, bazen de başka bir tedavi sürecinin yan etkisi olarak karşımıza çıkabiliyor. Sporcuların kullandığı anobolik steroidler, bazı ilaçlar veya uzun süre kullanılan B vitamini akneye sebep olabilmekte yahut mevcut aknelerin şiddetinin artmasına sebep olabiliyor. Bu sebeple de, akne tedavisine gidildiğinde doktora kullanılan ilaçların ve vitaminlerin isimlerini bildirmekte yarar var; bu detay, akne tedavisinin başarı sürecini de doğrudan etkilemektedir.

Beslenme Şekli

Beslenme ve akne arasında kanıtlanmış bir ilişki olmasa da, uzmanlara göre işlenmiş karbonhidratlar aknenin sebepleri arasında yer alıyor.

Cilt Yapısı

Şüphesiz, cildin yapısı da akne oluşumu ile doğrudan alakalı bir detay. Yağlı ciltler, gözenekleri genişlemiş ciltler yetişkin aknesine daha yatkın olduğu çeşitli araştırmalarla saptanmıştır. Erişkin aknesi ise 2 şekilde kendisini gösteriyor:

a) Ergenlik sivilcesi yetişkin yaşlara kadar bitmeyen kişiler,

b) Yetişkin yaşta ortaya çıkan akneler.

Erkekler genellikle ergenlik sivilcesi ile uğraşırken, kadınların cildi yetişkin yaşta ortaya çıkan aknelere daha meyillidir ve bu akne türünün iltihaplı olması ve iz bırakması ihtimali daha yüksektir.

Sigara Tüketimi

Yapılan araştırmalar, ergenlikten sonra oluşan sivilcelerle sigara tüketimi arasında bir bağ olduğunu gösteriyor. Sigarayı artıran bireylerde aknenin de şiddetinin arttığı gözlemlenmiştir.

Mesleğe Bağlı Akne Oluşumu

Mesleğe bağlı olarak, bir tür mesleki sonuç olarak da akne oluşumu gözlemlenebiliyor. Mineral yağlar, petrol yağları, kömür katranı, PVC gibi kimyasallarla temas etmek de aknenin sebepleri arasında yerini alıyor.

Erken Ergenlik

Kız çocuklarında 8, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce ergenlik çağına girdiği durumlarda erken ergenlik söz konusudur. Bu durum, fazla akne oluşumuna, boyun normalden kısa kalmasına sebep olabiliyor. Ergenlik çağından önce görülen akneler, ebeveynler ve doktorlar için uyarıcı bir işaret olarak kabul edilmelidir.

Polikistik Over Sendromu

Diğer adıyla yumurtalık kistleri kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet, kısırlık gibi durumlara neden olmasının yanı sıra, deride fazla yağlanma ve akne oluşumuna da sebep olabiliyor.

Doğal Cilt Bakımı hakkında yeni yazılarımızı kaçırmamak için sitemize üye olarak E-bülten aboneliğinizi otomatik olarak başlatabilirsiniz.

Akneyle Mücadelede Ardıç Katranı Mucizesini Deneyin

Bade Natural Doğal Ardıç Katranı Sabunu, saç ve saç dipleri için oldukça yararlı olup, saç dökülmesi ve kepeklenmeye karşı kullanılması önerilmektedir. Bunun yanı sıra, akneyle mücadelede cildi temizleme ve arındırma etkisi nedeniyle akneye karşı da kullanılmasını önermekteyiz.

Henüz yorum yok

Bir Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Bade Natural Cilt Bakım Blogu

BİZİ TAKİP EDİN